PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Jest jedna rzecz, która usprawni rekrutacje. Chciałoby jej 93 proc. Polaków

  • KDS
  • 22 wrz 2022 13:45

Jest prosty sposób na usprawnienie procesu rekrutacyjnego. Z badania No Fluff Jobs wynika, że blisko 93 proc. Polaków chciałoby wiedzieć już na etapie przeglądania ofert pracy, jak mogą wyglądać ich zarobki. Tymczasem wpisanie kwot zamiast nieśmiertelnego stwierdzenia "oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie" nadal jest rzadkością.

Jest jedna rzecz, która usprawni rekrutacje. Chciałoby jej 93 proc. Polaków
Jawne wynagrodzenia w ofertach pracy są ważne dla blisko 93 proc. Polek i Polaków. (fot. Unsplash/Hoang Kim Hung)
REKLAMA
  • Jawność wynagrodzeń ułatwiłaby pracę rekruterom. Niemal 93 proc. Polek i Polaków jest zdania, że w ogłoszeniach o pracę powinny znajdować się informacje o proponowanym wynagrodzeniu.
  • 2,3 proc. osób uznaje to za nieważne lub zdecydowanie nieważne, a dla 4,8 proc. jest to obojętne.
  • – Zwyczaj publikowania jawnych wynagrodzeń prowadzi do sytuacji win-win, którą warto przenieść także na inne branże – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Serwis z ofertami pracy dla IT No Fluff Jobs ruszył z kampanią społeczną „Szanuj siebie”, która ma zwrócić uwagę na nieprzejrzyste procesy rekrutacyjne. Na potrzeby tego działania firma zleciła badanie MASMI Poland, w którym przepytała 1000 losowo wybranych Polek i Polaków.

Co się okazało? Gdyby firmy zdecydowały się podawać w ogłoszeniach o pracę wysokość proponowanego wynagrodzenia, proces rekrutacyjny przebiegałby dużo sprawniej. Bo jawne wynagrodzenia w ofertach pracy są ważne dla blisko 93 proc. Polek i Polaków. Dla 4,8 proc. jest to obojętne, a zaledwie 2,3 proc. osób uznaje to za nieważne lub zdecydowanie nieważne.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Nie jestem zaskoczony, że ponad 90 proc. osób aktywnych zawodowo chciałoby znać oferowane zarobki już na etapie czytania ogłoszenia – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. – Na naszym portalu pracodawcy mogą umieszczać tylko oferty pracy z jawnym wynagrodzeniem, działamy tak jako jedyni w IT od 8 lat i widzimy, jak dużo korzyści przynosi to obu stronom procesu rekrutacyjnego. Kandydaci oszczędzają czas, bo aplikują tylko na oferty, które spełniają ich oczekiwania, a pracodawcy dostają zgłoszenia tylko od osób, które są dopasowane do ich wymagań. To sytuacja win-win, którą warto przenieść także na inne branże – komentuje.

Jawność wynagrodzeń usprawni przebieg procesu rekrutacyjnego

Magda Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs, dodaje, że każdy z nas brał kiedyś udział w nietransparentnej rekrutacji.

- Każde takie doświadczenie, choć wiele nas uczy, pozostawia też negatywny ślad i w efekcie rośnie niezadowolenie nas i kandydatów, że tak wygląda nasz rynek pracy. Wierzymy, że może być inaczej – podkreśla Magda Gawłowska-Bujok.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jest jedna rzecz, która usprawni rekrutacje. Chciałoby jej 93 proc. Polaków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA