PARTNERZY PORTALU

Jeśli liczyliście na emerytury stażowe, posłuchajcie Jarosława Kaczyńskiego

 • km
 • 5 gru 2022 11:08

- Mamy bardzo dużą, w stosunku do populacji, liczbę emerytów i to też musimy brać pod uwagę. To wynika ze struktury wiekowej społeczeństwa, ale też z tego, że te emerytury w Polsce są przyznawane w młodym wieku, młodszym niż gdzie indziej - powiedział podczas spotkania w Legnicy Jarosław Kaczyński. Rozwiał tym samym nadzieje na wprowadzenie emerytur stażowych w Polsce.

Jeśli liczyliście na emerytury stażowe, posłuchajcie Jarosława Kaczyńskiego
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Leginicy (fot. PAP/Sebastian Borowski)
REKLAMA
 • Aktualny wiek emerytalny, który obowiązuje od 1 października 2017 r., wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
 • Emerytura stażowa jest rozwiązaniem, które wprowadza do polskiego systemu emerytalnego - pracowniczego i rolniczego - elastyczność w zakresie momentu przejścia na emeryturę.
 • Emerytury w Polsce są przyznawane w młodym wieku, młodszym niż gdzie indziej. My to przywróciliśmy i nie chcemy tego zmieniać, ale musicie też pamiętać, że to ma pewną cenę. To obniża emerytury - wyjaśnia Jarosław Kaczyński.

O emerytury stażowe walczą od lat w Polsce związki zawodowe. W Sejmie obecnie znajduje się kilka projektów dotyczących umożliwienia pracownikom z dużym stażem pracy wcześniejszego przechodzenia na emeryturę.

Przeczytaj: Startuje kampania wyborcza. Czy emerytury stażowe kupią wyborców?

Kilka projektów, wszystkie zamrożone

OPZZ walczy o rozpoczęcie prac nad projektami ustaw o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które złożyły w sejmie, w porozumieniu z OPZZ, Klub Parlamentarny PSL-Kukiz’15 (trafił do Sejmu 23 stycznia 2020 r.) oraz Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (złożony 3 marca 2020 r.).

Dodatkowo czeka również prezydencki projekt ustawy złożony 14 grudnia 2021 r., który również nie został dotychczas skierowany pod obrady.

Swoją propozycję złożyła również NSZZ "Solidarność". I jedynie jej obywatelski projekt ustawy w sprawie emerytur stażowych z dnia 30 września 2021 r. został skierowany do I czytania i poddany pod głosowanie. Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu został odrzucony, lecz dalsze prace parlamentarne nad nim ustały. Szef "Solidarności" Piotr Duda skrytykował zamrożenie prac w sejmowej komisji polityki społecznej.

Pod koniec sierpnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że projekty dotyczące emerytur stażowych będą analizowane jesienią.

- Są rzeczywiście godne tego, aby je dobrze przeanalizować - mówiła w TVP Info.

Zobacz: Emerytury stażowe? "Poczekajmy jeszcze troszeczkę"

Jarosław Kaczyński rozwiewa nadzieje

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (17)

Do artykułu: Jeśli liczyliście na emerytury stażowe, posłuchajcie Jarosława Kaczyńskiego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • 62+ i nic z ZUS 2022-12-22 18:39:40

  Jaro mówi że mamy jeszcze poczekać na emerytury stażowe??? To jak będę miał wiek 65 lat , to do czego potrzebna będzie mi taka emerytura stażowa???

 • Krótki proces 2022-12-22 18:38:01

  Kiedy Ziobro złoży wniosek do Prokuratury na Jara!!!.........o podejrzeniu przestępstwa za pozbawienie Polaków w wieku 60+ należnych emerytur stażowych......od ZUS???

 • gdzie jest robol 2022-12-10 10:16:46

  Podobno tylko rządy PIS są gwarancją emerytur stażowych, tak pisał przed wyborami płatny pisowski troll nijaki robol.

  • * 2022-12-10 22:33:55

   Robol zrobił swoje, próbowałem z nim polemizować, niewiele to pomogło. Większość z forumowiczów mnie zbeształa i głosowała jak głosowała. Po prostu wybrała na stanowisko Długopisa.

 • Tadek48latpracy 2022-12-06 23:04:39

  Jarek, ja muszę pracować na emeryturę 50 lat, ile pracują l..ie policyjni, twoje pie.ki!????????

 • Grizzly 2022-12-06 16:25:16

  Już ty zramolały konusie nie martw się o wysokość mojej emerytury. Przejście na emeryturę to prawo a nie obowiązek.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA