PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jeden wpis w CV zwiększy pensję o kilka tysięcy zł. Warto go mieć

 • jk
 • 18 paź 2022 20:00

Im lepsza znajomość języka angielskiego, tym wyższe zarobki. Wśród osób, których miesięczne zarobki przekraczają 7000 zł netto języka angielskiego nie zna tylko 9 proc., a w stopniu zaawansowanym posługuje się nim prawie 44 proc.

Jeden wpis w CV zwiększy pensję o kilka tysięcy zł. Warto go mieć
Polacy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest dobra znajomość angielskiego w rozwoju ich kariery (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Jak pokazują dane Tutlo, 51 proc. ankietowanych uważa, że brak dobrej znajomości angielskiego może zdecydować o nieotrzymaniu podwyżki. Tę opinię potwierdza zestawienie ich zarobków z informacjami o deklarowanej znajomości angielskiego.
 • Wśród osób zarabiających poniżej 1500 zł netto miesięcznie tylko 0,6 proc. zna język angielski w stopniu zaawansowanym, a blisko 60 proc. nie zna go wcale.
 • W grupie osiągającej dochód na poziomie 2500 - 3500 zł netto miesięcznie biegle językiem angielskim posługuje się ponad 6 proc., a jego nieznajomość deklaruje nieco ponad 31 proc.

Z danych platformy do nauki języka angielskiego Tutlo wynika, że blisko 32 proc. Polaków w ogóle nie zna angielskiego, a niemal 30 proc. posługuje się nim na poziomie podstawowym. Jednocześnie tylko nieco ponad 12 proc. opanowało ten język w stopniu zaawansowanym. W większości są to osoby w wieku 18-29 lat - blisko 37 proc. z nich włada językiem biegle, a 40 proc. na poziomie średnio zaawansowanym.

Na drugim miejscu pod tym względem jest grupa wiekowa 30-39 lat, gdzie blisko 46 proc. deklaruje poziom średnio zaawansowany, a niemal 19 proc. - zaawansowany.

Czytaj też: Najważniejsze kompetencje przyszłości. Jeśli jesteś w tym dobry, pracę znajdziesz od ręki

- Osoby przed 30. rokiem życia niewątpliwie miały łatwiejszy start, jeśli chodzi o naukę języka angielskiego. Jednak nigdy nie jest za późno, by tę umiejętność posiąść. Biorąc pod uwagę wymagania stawiane przez pracodawców, gdzie najważniejsze jest doświadczenie, a na 3. miejscu znajomość języka obcego – poprzez podniesienie kompetencji językowych, np. osoby powyżej 40. roku życia mogą stać się bardzo pożądanymi pracownikami. Tym bardziej, że zdobycie doświadczenia wymaga więcej czasu niż nauczenie się języka obcego, szczególnie jeśli to uczeń decyduje o intensywności kursu – komentuje Yuliia Pysmenna, COO w Tutlo.

Znajomość języka angielskiego a zarobki Polaków

Polacy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest dobra znajomość angielskiego w rozwoju ich kariery - aż 83 proc. z nich uważa, że ta umiejętność ułatwia znalezienie wymarzonej pracy, a blisko 68 proc., że brak umiejętności posługiwania się tym językiem może zdecydować o braku awansu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Jeden wpis w CV zwiększy pensję o kilka tysięcy zł. Warto go mieć

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Piotr 2022-10-21 16:51:50

  Język angielski się przydaje,można wytłumaczyć nowobogackiemu synalkowi prezesa że jest nieukiem ,a on i tak nic nie zrozumie . To jest urocze

  • Jacek 2022-10-24 12:27:28

   Ciekawe ilu Anglików lub Niemców zna język polski

 • KonradZ 2022-10-20 12:34:54

  Kompletna bzdura, znajomość jezyków nie wpływa na wysokośc wynagrodzenia ale jest atutem kandydata znam 3 j obce, czy zarabiam 2-3 krotnie wiecej? Nie. Kto to pisał ten artykuł nie ma pojecia kto zarabia teraz 1500pln netto, czy ma pojecie jaka jest teraz pensja minimalna w Polsce?Widać że tylko tylko klickbyte

 • PRAWDA 2022-10-20 09:48:21

  I fełdalne polacz(ki) uczom sie jenzyka angielskiego swojego okupanta Polacy by weszli ameryce do dup(y)) jak by mogli zmuszanie do nauki tego jenzyka w miastach na potrzeby 👽 obcych bo na prowincji w miasteczku na wsi iuczom jenzyka niemieckiego od podstawówki i wogule nie ma nauczania jenzyka angielskiego i w szkołach zawodowych także jest nauka jenzyka niemieckiego i ci co się uczyli nawet angielskiego w szkole podstawowej przestajom sie uczyć w szkole zawodowej bo tam jest tylko jenzyk niemiecki polski system edukacji jest tak skonstruowany żeby był wasalski uczom w szkole wasalstwa żeby być wasalem w polsce i za granicom nauka jenzyka niemieckiego w zawodówce i na prowincji po to żeby wyjechać z kraju na roboty do Niemiec jak to jest mondrze przemyślane nauka jenzyka angielskiego w miastach jak to jest przemyślane żeby polak obsłużył dogadał sie ze swoim szefem za granicy tutaj w Polsce albo żeby doniusł do Brukseli na Polske jak ten system edukacji jest w Polsce skonstruowany pod 👽 obcych nie pod polak9w polska fełdalna wychowuje wasali powodzenia w znalezieniu pracy u Niemca że znajomościom jenzyka angielskiego bez znajomości jenzyka niemieckiego Niemiec was nie zatrudni ponieważ to jest kraj szanujoncy swój kraj i swój jenzyk Francuzi to już wogule nawet do sprzątania nie zatrudniom taka jest Francja angielski na nich działa jak gożej jak płachta na byka to som kraje szanilujonce sie i swój kraj nie to co polska sprzedać ,zlikwidować zakłady pracy po 1990 roku oddać w obce rence narzucić naukę jenzyka angielskiego tutaj w polsce polska kraj idiotó(w), debil(i) polska kraj fełdalny który całe życie wychowywał wasali

  • KonradZ 2022-10-20 12:30:37

   Widać że język polski nawet jest ci obcy, bo ortografia to coś dla ciebie egzotycznego. Głosuj na pisiory twój elektorat.

   • Roman 2022-10-20 16:07:17

    A ty zajrzyj do słownika co znaczy słowo elektorat

   • Roman 2022-10-20 16:07:56

    Dowiedz się co to znaczy elektorat

 • Fallus Donaldus 2022-10-19 21:51:43

  Osoby zarabiające poniżej 1500zl ? Tyle to za PO-PSL

 • Średniozaawansowany 2022-10-19 08:55:32

  Wygodzi na to że muszę usunąć z CV słowo średnio XD i będzie git

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA