×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jawność wynagrodzeń kuleje. W firmach nadal nie rozmawia się o pieniądzach

O wyzwaniach rekrutacyjnych mówi coraz więcej firm. Stopa bezrobocia maleje, a pula kandydatów kurczy się. Z kolei firmy rekrutują na potęgę. Pozyskanie nowych pracowników mogłaby ułatwić jawność wynagrodzeń w ogłoszeniach. Pytanie jednak, czy pracodawcy są gotowi na taki krok.

Jawność wynagrodzeń kuleje. W firmach nadal nie rozmawia się o pieniądzach
Jawność wynagrodzeń to przede wszystkim oszczędność czasu już na poziomie procesu rekrutacyjnego (Fot. John Schnobrich/ Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Coraz więcej firm decyduje się podać widełki finansowe w ogłoszeniach o pracę i nie dotyczy to już tylko obszaru IT. Wciąż jednak należą one do mniejszości.
  • Wśród przyczyn niepodawania stawek w ogłoszeniach pojawiają się: obawa przed konfliktami w firmie, które doprowadzą do rotacji, ujawnianie konkurencji polityki finansowej czy wykorzystywanie ich do windowania stawek przez potencjalnych pracowników.
  • Firmy, które odpowiednio wynagradzają pracowników, mogą natomiast zyskać przewagę na rynku. Jak zaznacza Rafał Glogier-Osiński, szef LMC Polska, najważniejsza w dyskusji nie jest jawność stawek, tylko uczciwe opłacanie pracowników.

Jak wynika z badania HRK, aż 63 proc. kandydatów z branży IT nie odpowiada na oferty pracy, w których brakuje informacji o pensji na danym stanowisku pracy. Z kolei raport LMC Polska „Praca 2021: oczekiwania a rzeczywistość” pokazał, że jawność wynagrodzeń powinna rozważyć każda firma – niezależnie od sektora, która chce sprawnie przeprowadzić proces rekrutacyjny. Powód? Oferty, w których podawano stawki wynagrodzeń, miały dużo więcej wyświetleń. Ponadto nawet 50 proc. więcej aplikacji spływa na ogłoszenie, jeśli jest w nim podana wysokość pensji.

– Z mojego doświadczenia wynika jednak, że jawność wynagrodzeń wspiera efektywność rekrutacji już od poziomu ofert rekrutacyjnych. Nawet 50 proc. więcej aplikacji spływa na ofertę, gdy jest w niej podana stawka wynagrodzenia niż na taką bez kwoty czy przedziału wynagrodzenia. Ogłoszenia z zarobkami działają na kandydatów motywująco, ale i urealniają ich oczekiwania finansowe – ocenia Rafał Glogier-Osiński, szef firmy LMC Polska, która jest właścicielem aplikacji PracaZaRogiem.

Wyzwanie, ale i szansa

Ewa Paprocka, executive manager w HRK ICT, zwraca uwagę, że wbrew pozorom obecna sytuacja na rynku pracy to idealny czas na rekrutację. Według różnych statystyk, w IT od 40 proc. do prawie 60 proc. pracowników rozważa zmianę pracy w ciągu najbliższego półrocza. By jednak skorzystać z tej szansy, warto już na etapie pisania ogłoszeń dostosować się do oczekiwań kandydatów wobec ich treści.

Czytaj też: Jawność zarobków pomaga w rekrutacji. Trzeba być jednak szczerym

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jawność wynagrodzeń kuleje. W firmach nadal nie rozmawia się o pieniądzach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • truth 2022-02-10 08:13:25

    czas najwyższy zacząć mówić...nie może to być tematem tabuuuuu...na zachodzie wszyscy o tym mówią i nic nie jest kryte, jest jawne ;)))) no, ale po co pani kowalska ma wiedzieć, że pani nowaczek dostała...;)))) coś Wam powiem hah i tak wszyscy wiedzą....;))))))

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA