PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jawność pensji ma swoje plusy i minusy. Może być myląca

Leanne Whittle zarządza obszarem HR na ośmiu rynkach w firmie IPF Digital, która jest właścicielem marki hapipożyczki. W rozmowie z PulsHR.pl opowiada o tym, jak wygląda rekrutacja w poszczególnych krajach, czy jawność zarobków to dobry pomysł, a także o rosnących oczekiwaniach pracowników.

Jawność pensji ma swoje plusy i minusy. Może być myląca
Adobe Stock
REKLAMA
  • Leanne Whittle, dyrektor HR w IPF Digital uważa, że wprowadzenie wysokości wynagrodzenia do ogłoszeń rekrutacyjnych może być bardzo mylące.
  • To, jaką pensję finalnie otrzyma kandydat, zależy od jego możliwości, doświadczenia i wiedzy specjalistycznej.
  • Warto także pamiętać, że firmy oferują znacznie więcej niż pensja – są to również dodatkowe premie, świadczenia zdrowotne czy emerytalne, bezpłatne obiady czy kursy i szkolenia.
  • Również jawność pensji i zarobków pracowników w międzynarodowej firmie nie jest wskazana, ponieważ wynagrodzenie jest zależne od kraju zamieszkania i kosztów życia.

Polska, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Hiszpania, Meksyk, Australia – w tym krajach jest pani odpowiedzialna za dział personalny. Prowadzenie działań HR musi być sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę różnorodność kulturową.

Leanne Whittle, dyrektor HR w IPF Digital: - Jedną z tych rzeczy, które kocham w mojej pracy jest możliwość współpracy z ludźmi z różnych krajów i kultur. Uważam, że różnorodność zespołu jest naszą siłą i przewagą, ale jednocześnie jako firma musimy pracować bardzo ciężko nad dobrą komunikacją. Musimy być pewni, że tak samo rozumiemy znaczenie i cel wysyłanych przez nas komunikatów. Bycie skutecznym nadawcą, słuchanie i rozumienie ludzi jest umiejętnością, nad którą każdy człowiek powinien nieustannie pracować. Chociaż widzimy znaczące różnice na ośmiu rynkach, na których działamy, istnieją też bardzo widoczne i wyraźne cechy, które nas łączą – jesteśmy przecież jedną rodziną w ramach grupy IPF Digital.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czy w IPF Digital jest jedna, wspólna strategia HR dla wszystkich ośmiu krajów?

- Kluczową częścią mojej roli – jako dyrektora HR na osiem rynków – jest właśnie tworzenie wątków, które nas łączą. Z perspektywy HR ludzie to ludzie, a zasady w poszczególnych krajach są bardzo podobne. Przestrzegamy tych samych zasad dotyczących pracowników na wszystkich rynkach. W zasadzie jedyne różnice jakie występują, to różnice prawne. Istnieją pewne niuanse w prawie pracy, które należy zrozumieć, ale w większości przypadków obowiązujące przepisy są bardzo podobne i oparte na zdrowym rozsądku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Jawność pensji ma swoje plusy i minusy. Może być myląca

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2019-11-30 00:22:19

    Kandydaci spodziewają się, że firma zapewni im narzędzia do pracy. No co za roszczeniowcy :)

  • IMHO 2019-11-29 19:33:38

    Nie ma widełek - nie wysyłam CV. Proste.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA