PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jarosław Kaczyński o emeryturach stażowych: W tej chwili nas na to nie stać

 • Autor: PAP/jk
 • 4 wrz 2022 10:48

Szanuję postulat wprowadzenia emerytur stażowych i pewnie któregoś dnia będzie zrealizowany, ale będzie trzeba chyba trochę zaczekać, gdyż w tym momencie nas na to niestety nie stać – mówił lider PiS Jarosław Kaczyński na sobotnim spotkaniu z mieszkańcami w Nowym Sączu.

Jarosław Kaczyński o emeryturach stażowych: W tej chwili nas na to nie stać
Aktualny wiek emerytalny, który obowiązuje od 1 października 2017 r., wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Jarosław Kaczyński podkreślił, że należy pamiętać o tym, że "te 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn oznacza, że niektóre kobiety by mogły niewiele po pięćdziesiątce przejść na emeryturę, a mężczyźni - licząc, że się zaliczało służbę wojskową do stażu pracy - to przed sześćdziesiątką nawet".
 • "Na to nas niestety chyba troszeczkę w tym momencie nie stać" - ocenił Kaczyński.
 • Aktualny wiek emerytalny, który obowiązuje od 1 października 2017 r., wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

"Wiem, że to było w porozumieniach gdańskich z 1980 roku, ale to jest dzisiaj sprawa trudna i ja nie chcę nikogo oszukiwać. My mamy dzisiaj procent w PKB wydatków na emeryturę naprawdę wysoki. I jest pytanie, czy my jesteśmy w stanie jeszcze go podwyższyć, czy pierwszeństwem nie jest jednak to, żeby podwyższać emerytury przede wszystkim, ale też te średnie, no i najniższe płace" - powiedział prezes PiS w odpowiedzi na zadane mu podczas spotkania w Nowym Sączu pytanie, "kiedy będzie możliwość przechodzenia na emeryturą po 40 latach pracy?".

Kaczyński przekonywał, że "jest to wybór - albo to, albo to". "Są pewne granice, których się przekroczyć nie da. Trzeba podjąć w tej sprawie decyzję" - przyznał.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Startuje kampania wyborcza. Czy emerytury stażowe kupią wyborców?

Jego zdaniem należy pamiętać o tym, że "te 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn oznacza, że niektóre kobiety by mogły niewiele po pięćdziesiątce przejść na emeryturę, a mężczyźni - licząc, że się zaliczało służbę wojskową do stażu pracy - to przed sześćdziesiątką nawet".

Zastrzegając, że nie chce nikogo urazić, Kaczyński przekonywał, że "w bardzo wielu wypadkach", jednak nie we wszystkich, gdyż szczególnie w przypadku kobiet, które "często są rzeczywiście fizycznie spracowane i już nie dają rady, (...) to często chodzi o to, aby dostawać i pensję, i emeryturę".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Jarosław Kaczyński o emeryturach stażowych: W tej chwili nas na to nie stać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • ja robot 2022-09-05 07:37:32

  ten to ma odlot (nawachal sie pampersow) co on bredzi pisali ten postulat 14 na zlosc ruskich jego powinni juz dawno leczyc zreszta za pozno

 • . 2022-09-04 21:16:21

  Jeszcze taka "ciekawostka" - Emerytura stażowa została wprowadzona w Niemczech w 2012 r. i przysługuje po osiągnięciu 45 lat pracy i ukończeniu odpowiedniego wieku emerytalnego. Do stażu pracy zalicza się okresy obowiązkowego i dobrowolnego ubezpieczenia, czas kształcenia się w szkole średniej lub wyższej, czy opieki nad dzieckiem.

 • taka prawda 2022-09-04 11:29:56

  Jak to nas nie stać. Nas stać na pincet plus, czternastki, pitnastki emerytury dla matek 4 plus dla młodych byków mundurowych w kwiecie wieku. Tylko nie dla tych co na to pracują. Jeszcze ten cynizm prezesa, kobiety chcą dwie pensje oraz wiek emerytek poniżej 55 lat. Jakby nie można w ustawie przyjąć progowo 55 lat skończonych za minimum.dla kobiet oraz 60 lat. Pewnie trudno to napisać w ustawie lepiej zrobić taki bubel prawny jak z dodatkiem węglowym czytać wyłudzeniowym obecnie poprawionym.

 • . 2022-09-04 10:56:44

  To po ptokach. Stary ramol, żyjący w dostatku, nie ma zamiaru dotrzymać danego słowa. Temat ciągnie się od 2015 roku. Mam nadzieję, że to ostatnie podrygi tych nie rządników, że nie zdążą kupić przed wyborami tylu głosów żeby je ponownie wygrać.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA