PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jarosław Gowin: niższy ZUS zrekompensuje wyższą płacę minimalną

  • Autor: PAP/PSZ
  • 17 wrz 2019 10:43

Przygotowujemy korzystne rozwiązania dla mniejszych firm tak, żeby szybki wzrost minimalnego wynagrodzenia zneutralizować poprzez obniżenie ZUS - oznajmił wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że dla ogromnej większości firm ZUS będzie naliczany na dotychczasowych zasadach ryczałtowych.

Jarosław Gowin: niższy ZUS zrekompensuje wyższą płacę minimalną
Jarosław Gowin przekonuje, że przedsiębiorcy nie stracą na wyższej płacy minimalnej (fot. PTWP / Piotr Waniorek)
REKLAMA

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce, że ostatnio nie brakowało "nieprawdziwych, a czasami tendencyjnych" interpretacji w sprawie propozycji Prawa i Sprawiedliwości dotyczących przedsiębiorców. Co - jak mówił - spowodowało, że powstała "pewna fala niepokoju" wśród przedsiębiorców.

Mówił, że na konwencji PiS w Lublinie premier Mateusz Morawiecki zapowiadał zmiany dotyczące ZUS-u i wypowiedział się "całkowicie jednoznacznie".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"ZUS dla ogromnej większości firm będzie naliczany tak jak do tej pory, czyli ryczałt zależny od przeciętnego wynagrodzenia, natomiast jeżeli chodzi o mniejsze firmy, to dla nich przygotowujemy korzystne rozwiązania, tak żeby ten szybki wzrost minimalnego wynagrodzenia zneutralizować poprzez obniżenie ZUS" - powiedział Gowin.

Rada Ministrów przyjęła 10 września rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 roku. Na konwencji PiS 14 sierpnia zapowiedziano, że pensja minimalna wzrośnie od 1 stycznia 2020 roku do 2600 zł, do końca 2020 roku do 3000 zł, a do końca 2023 r. do 4000 zł.

Morawiecki powiedział 16 września na spotkaniu z przedsiębiorcami w Działoszynie w województwie łódzkim, że "wszyscy, którzy są dziś na podatku liniowym i płacą ryczałtowy ZUS, 1,2-1,3 tys. zł, zostają na tej wysokości". "Jeżeli dochód będzie niższy niż pewna kwota, to podobnie jak w przypadku przychodu, także wobec dochodu zastosujemy ulgowy ZUS".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jarosław Gowin: niższy ZUS zrekompensuje wyższą płacę minimalną

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA