Pracownicze plany kapitałowe powstały, aby wspierać osoby pracujące w długoterminowym gromadzeniu i pomnażaniu oszczędności na emeryturę. Celem programu jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków. Czy wszystko poszło zgodnie z planem?
-
- •10 sty 2020 20:26

- Od stycznia 2020 do programu zaczną wchodzić średni przedsiębiorcy, tj. zatrudniający od 50 do 249 pracowników.
- Duże firmy wybierają pewne fundusze z ugruntowaną pozycją.
- Ważną rolę we wdrożeniu PPK w firmie ma komunikacja z pracownikami.
Rządowy projekt przewiduje, że do PPK zapisze się aż 11 mln osób - 9 mln pracujących w sektorze prywatnym, 2 mln w sektorze publicznym. Do dzisiaj do PPK przystąpiło zaledwie 39 proc. uprawnionych Polaków.
Od stycznia 2020 do programu zaczną wchodzić średni przedsiębiorcy, tj. zatrudniający od 50 do 249 pracowników, a już od 1 lipca ci najmniejsi. Jak podkreślał w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista i były wicepremier:
– Z ekonomicznego punktu widzenia wszystkim musi zależeć, by zwiększać skłonność do oszczędzenia. To sprawa strategiczna dla polskiej gospodarki i dla ludzi. Długość życia wydłuża się, jeśli będziemy do PPK zachęcać, to się przewali masa krytyczna i będzie sukces, bo to zależy od skali przedsięwzięcia - mówił prof. Kołodko.
Pieniądze zgromadzone w Pracowniczym Planie Kapitałowym będą mogły zostać wypłacone uczestnikowi po osiągnięciu 60. roku życia (ten sam wiek dla kobiet i mężczyzn). Czy to się opłaci? Tak, nie każdy jednak zdawał sobie sprawę, że składki na PPK będą potrącone z wypłaty. Przy całym procesie dużą rolę odgrywała komunikacja i edukacja pracowników.
Czytaj też: Prezes ING o Pracowniczych Planach Kapitałowych
Warto jednak zacząć oszczędzać. Trzydziestolatek zarabiający 5000 zł brutto, który zacznie teraz oszczędzać z PPK, może liczyć na dopłatę do emerytury w wysokości ok. 1800 zł miesięcznie.
Kluczowym wyzwaniem społecznym jest upowszechnienie nawyku oszczędzania na emeryturę. W sytuacji, gdy stosunkowo niewielka grupa Polaków gromadzi oszczędności emerytalne, wskazane jest stworzenie takich warunków, aby im to umożliwić. PPK idealnie się w ten trend wpisuje, a pracodawcy mają szanse odegrać istotną rolę w popularyzacji programu i edukacji pracowników.


Słowa kluczowe
- Emitel
- Andrzej J. Kozłowski
- Budimex
- EY
- Komfort
- PPK
- Pracownicze Plany Kapitałowe
- Polski Fundusz Rozwoju
- Paweł Borys
KOMENTARZE (2)