PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Jak uczyć dzieci gospodarowania kieszonkowym? Błędem jest płacić im za sprzątanie lub dobre oceny.

Odpowiednia edukacja ekonomiczna dziecka ma potem wyraźne przełożenie na to, jak finansowo radzi sobie ono w dorosłym życiu - wskazują eksperci instytucji finansowych. Z ich badań wynika, że duży odsetek rodziców popełnia błędy, płacąc dzieciom za sprzątanie lub dobre oceny.

Jak uczyć dzieci gospodarowania kieszonkowym? Błędem jest płacić im za sprzątanie lub dobre oceny.
Szacowana wartość dziecięcego kieszonkowego przekracza 285 mln zł miesięcznie. (fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • Z opublikowanego w październiku 2018 roku raportu "Junior Shopper 2018" autorstwa GfK Polonia wynika, że większość dzieci w wieku 5-17 lat dysponuje własnym budżetem, pochodzącym w dużym stopniu z kieszonkowego.
  • Według autorów badania szacowana wartość kieszonkowego przekracza 285 mln zł miesięcznie.
  • Eksperci zwracają uwagę, że dzieci mają silne przełożenie na zakupowe decyzje rodziców. To wszystko razem czyni je ważną grupę konsumencką.

Na pytanie, kiedy zacząć edukację finansową dzieci, eksperci instytucji finansowych odpowiadają, że "najlepiej jak najwcześniej".

"Najpierw przez zabawę, a potem poprzez dawanie kieszonkowego, i nie ma znaczenia, czy to będą drobne przekazywane codziennie do szkoły, czy też jedna większa suma przeznaczona na tydzień lub na cały miesiąc" - ocenia dyrektor marketingu Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie, Agnieszka Książek.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"W ten sposób jesteśmy w stanie uczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi na prawdziwych przykładach" - dodała.

Tymczasem jak wskazała pracownica Wydziału Psychologii UW dr Agata Trzcińska, która współtworzyła edukacyjną stronę internetową "Finansiaki" dla banku Santander Polska, "aż 37 proc. rodziców, edukując swoje pociechy, popełnia błędy, 17 proc. badanych płaci dzieciom za prace w domu, 16 proc. za dobre oceny, a niecałe 15 proc. nie pozwala wydawać kieszonkowego na zachcianki" - wskazała. Dodała, że "jeżeli chcemy nauczyć dziecko odpowiedzialności i mądrego rozporządzania pieniędzmi, to powinniśmy też pozwolić mu swobodnie wydawać kieszonkowe. Jej zdaniem, jeśli dziecko chce wydać całe swoje kieszonkowe pierwszego dnia, to rodzice powinni wytłumaczyć mu następstwa takiego postępowania, ale nie zabraniać.

"Należy jednak pamiętać, żeby w takiej sytuacji nie dawać dziecku dodatkowych pieniędzy" - wyjaśniła Trzcińska.

Z opublikowanego w październiku 2018 roku raportu "Junior Shopper 2018" na temat preferencji i zwyczajów zakupowych dzieci i młodzieży autorstwa GfK Polonia wynika, że większość dzieci w wieku 5-17 lat dysponuje własnym budżetem, pochodzącym w dużym stopniu z kieszonkowego. Według autorów badania szacowana wartość kieszonkowego przekracza 285 mln zł miesięcznie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak uczyć dzieci gospodarowania kieszonkowym? Błędem jest płacić im za sprzątanie lub dobre oceny.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA