PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jak się dorwać do kasy z PPK?

Po intensywnej kampanii informacyjnej większość z nas wie już, ile i jak wpłacać na Pracownicze Plany Kapitałowe. Nieco w cieniu pozostawały jednak informacje, w jaki sposób z PPK wypłacić pieniądze. A można to zrobić niemal w każdej chwili. Chociaż pod pewnymi warunkami.

Jak się dorwać do kasy z PPK?
Adobe Stock
REKLAMA
  • W odróżnieniu od ZUS czy OFE z PPK będzie można wycofać pieniądze wcześniej. Ale trzeba zwrócić dopłaty od państwa.
  • Możliwe jest wypłacenie pieniędzy z PPK na cele mieszkaniowe. Trzeba je będzie jednak zwrócić.
  • Bezzwrotna będzie natomiast wypłata części środków w przypadku choroby.


Pracownicze Plany Kapitałowe to program oszczędzania na emeryturę. Twórcy programu unikają jednak określania go jednoznacznie jako programu emerytalnego, chociaż gotówka na starość jest ostatecznym celem tego programu. Nieprzypadkowo. W programie emerytalnym najczęściej pieniądze możemy wypłacić dopiero po przejściu na emeryturę lub osiągnięcia określonego wieku. W PPK możliwe jest to praktycznie w każdej chwili. Jest jednak parę haczyków.

Zobacz też: Zniechęcanie pracowników do PPK może mieć poważne konsekwencje

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z programu możemy zrezygnować w każdej chwili (jednak musi to być rezygnacja, a nie wypłata części środków, poza wyjątkami, o których poniżej), ale nie dostaniemy wszystkich pieniędzy, jakie są zgromadzone na naszym koncie, bo – mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu – nie wszystko jest nasze.

Zobacz też: Świat oszczędza na emerytury. Polskie PPK nie jest rodzynkiem

Trzeba będzie zwrócić to, co dopłacało nam państwo (a ściślej, zostanie to potrącone z naszej wypłaty), a przypomnijmy, że to 250 zł wpłaty startowej i 240 zł dopłaty rocznie. Ponadto od zysków należy zapłacić podatek (podkreślmy od zysków, czyli od tego, co dana instytucja finansowa dla nas wypracowała, a nie od całości wpłaconego kapitału) w wysokości 19 proc.

W takim przypadku nie trafi do nas (przynajmniej od razu) część składek wpłacanych przez pracodawcę – 30 proc. zostanie przekazanych na nasze indywidualne konta w ZUS. Skąd te wszystkie restrykcje? Autorzy programu tłumaczą, że celem jest zachęcenie do jak najdłuższego oszczędzania. Zachętami są różnego rodzaju preferencje podatkowe. W momencie wcześniejszego wycofania środków – preferencje znikają.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jak się dorwać do kasy z PPK?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • klara 2019-11-30 15:59:23

    Najpierw to trzeba sprawić żeby tej kasy trochę odłożyć. Ja już mam plany co z nią zrobię ale czeka mnie kilka lat odkładania póki co. Ale cieszę się, że w ogóle będę miała taką możliwość

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA