Jak rosną wynagrodzenia w regionach

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w I kwartale 2013 r. najbardziej wzrosło w woj. podkarpackim, pomorskim i zachodniopomorskim, a najmniej w opolskim i świętokrzyskim.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak rosną wynagrodzenia w regionach

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (GK)

www.portalsamorzadowy.pl

18 cze 2013 10:30


W I kwartale tego roku wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw w skali roku był nieco niższy niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku, a także wolniejszy niż przed rokiem.

Wzrosły wynagrodzenia w przemyśle, spadły w budownictwie - tak wynika z najnowszej informacji Głównego Urzędu Statystycznego o sytuacji społeczno-gospodarczej województw.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w I kwartale 2013 r. wyniosło 3740,79 zł i było o 2,1 proc. wyższe niż w tym samym okresie ub. roku (przed rokiem wzrost o 5,3 proc.).

Wynagrodzenia wzrosły we wszystkich województwach. Najwięcej w podkarpackim, pomorskim i zachodniopomorskim (po 3,4 proc.), a najmniejszy w opolskim i świętokrzyskim (po 0,5 proc.).

Najwyższy poziom wynagrodzeń utrzymywał się nadal w mazowieckim i śląskim - odpowiednio 123,0 proc. i 106,6 proc. średniej krajowej, przy czym w obu tych województwach wynagrodzenia rosły wolniej niż średnio w kraju.

Najniższy poziom wynagrodzeń, podobnie jak w okresach poprzednich, wystąpił w województwach warmińsko-mazurskim i podkarpackim - odpowiednio o 20,1 proc. i 18,5 proc. mniej niż średnio w kraju.

Relacja przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw do średniej krajowej w porównaniu z tym samym okresem ub. roku poprawiła się w dziewięciu województwach - od 1,3 proc. w pomorskim do 0,1 proc. w małopolskim.

W pozostałych województwach relacja pogorszyła się - od 0,2 proc. w śląskim do 1,4 proc. w opolskim).

Dynamikę przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw w I kwartale 2013 r. pokazuje wykres w galerii.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przemyśle w I kwartale 2013 r. wyniosło 3826,77 zł i było o 2,2 proc. wyższe niż w I kwartale ub. roku (przed rokiem wzrost o 6,6 proc.). Wzrost zanotowano w 15 województwach, w tym największy w zachodniopomorskim (o 5,6 proc.), a najmniejszy w mazowieckim (o 0,8 proc.).

Spadek (o 1,0 proc.) wystąpił jedynie w województwie świętokrzyskim.

Wynagrodzenia w przemyśle były wyższe niż średnio w kraju w czterech województwach: śląskim (o 16,8 proc.), mazowieckim (o 15,3 proc.), dolnośląskim (o 1,8 proc.) i pomorskim (o 0,5 proc.).
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.