PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Jak program 500+ wpłynął na płace?

Program 500+ zwiększa presję pracowników na wzrost płac czy wręcz odwrotnie - osłabia ją, ponieważ pojawiło się nowe źródło dochodów?

  • Autor: jm
  • 30 mar 2017 12:58
Jak program 500+ wpłynął na płace?
500+ zwiększyło czy zmniejszyło oczekiwania płacowe pracowników? (fot. pixabay)
REKLAMA

Z najnowszego raportu NBP na temat rynku pracy w IV kwartale w 2016 r. wynika, że oczekiwania co do minimalnego wynagrodzenia spadły wśród osób mogących korzystać ze świadczenia 500+. Według NBP, transfer 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko obniżył płace progowe (oczekiwania co do minimalnego wynagrodzenia) niepracujących członków rodzin mających je otrzymać o ok. 6 proc., tj. 120 zł. - Płaca progowa osób nieaktywnych pozostaje ok. 200 zł poniżej płacy minimalnej obowiązującej od 1 stycznia 2017 r. - podaje NBP.

- Warto podkreślić, że badania te dotyczą tylko pewnego wycinka osób otrzymujących świadczenie 500+ i nie są reprezentatywne dla całej populacji. Pokazują one jednak, że wpływ programu 500+ na wzrost wynagrodzeń nie jest jednoznaczny - komentuje Jakub Sawulski z Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jakub Sawulski: Wpływ programu 500+ na wzrost wynagrodzeń nie jest jednoznaczny. (fot. mat.pras.)
Jakub Sawulski: Wpływ programu 500+ na wzrost wynagrodzeń nie jest jednoznaczny. (fot. mat.pras.)

- Z jednej strony mamy bowiem informacje o tym, że część supermarketów podnosi płace, gdyż po wprowadzeniu programu 500+ mają one trudności z utrzymaniem i pozyskaniem pracowników, a z drugiej strony program 500+ może obniżać oczekiwania pracowników co do wysokości wynagrodzenia potrzebnego do zaspokojenia ich potrzeb życiowych - dodaje.

Czytaj też: Fala podwyżek w sieciach handlowych

Już w grudniu, w rozmowie z portalem PulsHR.pl, Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznał, że do resortu dotarł sygnał od jednej z sieci handlowych, że musi podnieść płace z powodu 500+. - I całe szczęście. Od wielu lat mamy problem ludzi pracujących w biedzie, ponieważ płace są niskie, i jeśli program Rodzina 500+ – który dla wielu osób, zarabiających najniższą krajową jest naprawdę ratunkiem – wymusza podwyżkę płac, to bardzo dobrze - skomentował wówczas Szwed.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak program 500+ wpłynął na płace?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA