PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jak kwartalne dane o płacach widzą specjaliści od rynku pracy?

Po danych GUS o płacy w III kwartale pytamy o statystyki wynagrodzeń. Dla PulsHR.pl wyniki zaprezentowane 13 listopada skomentowali Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan i niezależny ekspert rynku pracy Andrzej Kubisiak, wcześniej związany z agencją Work Service.

Jak kwartalne dane o płacach widzą specjaliści od rynku pracy?
Adobe Stock
REKLAMA
  • GUS poinformował, że w miesiącach letnich Polakom płacono średnio 4580,20 zł brutto.
  • I choć dane te są postrzegane pozytywnie, a płace w Polsce wciąż rosną, to podawanie danych kwartalnie jest bardziej przydatne w obliczaniu świadczeń z ubezpieczenia społecznego niż w komunikacji z pracownikami.
  • Obaj nasi rozmówcy, i prof. Męcina, i Andrzej Kubisiak, zaznaczają, że powinno się porównywać informacje o płacach rocznie lub nawet na przestrzeni lat.

 

Jak informowaliśmy 13 listopada, Główny Urząd Statystyczny (GUS) podsumował informacje o przeciętnym wynagrodzeniu w trzecim kwartale bieżącego roku. W lipcu, sierpniu i wrześniu w Polsce płacono za miesięczne wykonywanie obowiązków pracownika 4580,20 zł.

Jednak by dokładnie zrozumieć, jakie jest znaczenie tego wskaźnika, trzeba wiedzieć, że GUS podaje wartość kwartalną wynagrodzenia w kwocie brutto. To znaczy bez odliczonych podatków i składek. Ogranicza także ją do pewnego wycinka osób pracujących, czym ułatwia zbieranie danych, ale jednocześnie nieco fałszuje wyniki.

Zobacz najnowsze dane o wynagrodzeniach w Polsce

O komentarz poprosiliśmy osoby, które zajmują się rynkiem pracy w Polsce. O ile ich oceny ostatnich danych o wynagrodzeniu są raczej dobre, to nie brakuje głosów, że trzeba dogłębnie przemyśleć, jak podawać te wskaźniki. Bo metoda liczenia średniej, jaką obecnie preferujemy, nie jest idealna.

Trend płacy w Polsce

O wynik za III kwartał, który już przytoczyliśmy (4580,20 zł) i jego metodologię zapytaliśmy prof. Jacka Męcinę z Konfederacji Lewiatan, naukowca z Uniwersytetu Warszawskiego zajmującego się prawem pracy.

- Wzrosty i dynamikę należy raczej porównywać rok do roku, a nawet do 2-3 ostatnich lat - podkreśla nasz rozmówca. Jeśli tak się spogląda na polskie płace, powinno się poczuć pewien optymizm. - Ta (analiza - red.) pokazuje, że płace w Polsce rosną, a dynamika wzrostu jest wysoka.

Lepiej zaobserwujemy te tendencje, gdy przeanalizujemy dynamikę przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej i sektorze przedsiębiorstw. Jeszcze więcej o dynamice płac i jej strukturze dowiemy się, analizując płace w poszczególnych sekcjach i regionach, zaobserwujemy nie tylko dynamikę wzrostu, ale także różnice sektorowe i regionalne. Kwartalne dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia mają znaczenie dla wyliczania niektórych świadczeń z ubezpieczenia społecznego i pracowniczych i do tego są w szczególności wykorzystywane - komentuje dla nas profesor.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak kwartalne dane o płacach widzą specjaliści od rynku pracy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA