Jak kształtują się wynagrodzenia w przemyśle ciężkim?

Połowa osób zatrudnionych w przemyśle ciężkim zarabiała w 2014 roku przynajmniej 4 596 zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak kształtują się wynagrodzenia w przemyśle ciężkim?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk/ mat. pras.

5 lip 2015 12:47


Kobiety zarabiały w tej branży mniej od mężczyzn przeciętnie o 8 proc. Mediana płac w przemyśle ciężkim w 2014 roku była wyższa o 96 zł niż płace w przemyśle lekkim – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak.

Najwięcej zarabiali zatrudnieni w przemyśle petrochemicznym – wypłata co drugiego pracownika przekraczała 5 800 zł brutto miesięcznie. Nieco mniej otrzymywali zatrudnieni w górnictwie i motoryzacji, przeciętnie 5 tys. zł.

Czytaj też: Kopacz: Śląsk ma być sercem przemysłowym Polski

Mediana wynagrodzeń w 2014 roku w przemyśle lotniczym wynosiła 4 935 zł, a w okrętowym – 4 789 zł brutto miesięcznie. Najniższe płace otrzymywali zatrudnieni w hutnictwie i metalurgii – jedynie 3 800 zł brutto miesięcznie.

Połowa kierowników produkcji zarabiała od 5 700 zł do 9 500 zł brutto miesięcznie, w przemyśle ciężkim zarabiali oni przeciętnie o 518 zł więcej niż w przemyśle lekkim. Mniejsze wynagrodzenia otrzymywali inżynierowie ds. jakości.

Czytaj też: Śląsk szuka specjalistów. Co czwarta oferta pochodzi z Katowic

Mediana ich płac wynosiła 5 300 zł. Wypłata co drugiego konstruktora nie przekraczała kwoty 4 560 zł. Średnie zarobki spawaczy wynosiły 3 tys. zł brutto miesięcznie i były niższe o 35 proc. niż mediana wynagrodzeń w całym przemyśle ciężkim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.