PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jacek Sasin: decyzja ws. limitu 30-krotności składek na ZUS już zapadła

  • Autor: PAP/PSZ
  • 19 wrz 2019 9:31

Decyzja ws. zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS zapadła, są przygotowane rozwiązanie; to jest rozwiązanie, które w żadnym wypadku nie zmieni na gorsze sytuacji zdecydowanej większości osób, które pracują, czy prowadzą działalność gospodarczą - oznajmił wicepremier Jacek Sasin.

Jacek Sasin: decyzja ws. limitu 30-krotności składek na ZUS już zapadła
Jacek Sasin zapewnia, że limit 30-krotności składek na ZUS zostanie zniesiony (fot. sasin.pl)
REKLAMA
  • Limit 30-krotności składek na ZUS oznacza, że ktoś to w ciągu roku zarobi więcej niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, nie musi opłacać składek na ZUS.
  • Limit ten wynosi w 2019 r. 11 912 zł brutto miesięcznie, czyli 142,9 tys. zł. rocznie.
  • PiS argumentuje potrzebę zmiany tym, że obecny system premiuje osoby zarabiające więcej.

W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Z tego tytułu do budżetu w przyszłym roku ma wpłynąć 5,1 mld zł.

Jacek Sasin pytany 19 września w Polsat News o propozycję zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, odparł, że decyzja w rządzie zapadła, "są przygotowane tutaj rozwiązania". "Natomiast chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, to jest rozwiązanie, które w żadnym wypadku nie zmienia na gorsze sytuacji absolutnie zdecydowanej części osób, które pracują, czy prowadzą działalność gospodarczą" - zadeklarował.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Sasin był też pytany o słowa wicepremiera Jarosława Gowina z 17 września, według którego zniesienie limitu składek, to "sprawa ciągle otwarta". "Otwarta jest dopóki nie ma ostatecznej decyzji rządu, nie ma przyjętego projektu (...), nie sądzę żebyśmy tutaj chcieli to zmieniać" - odparł Sasin.

Zwrócił też uwagę, że sprawę zniesienia limitu PiS podnosiło w trakcie kadencji. "Już raz ta sprawa była podnoszona. Wtedy zwrócono uwagę, że okres konsultacji był zbyt krótki, musieliśmy odstąpić wówczas od tego rozwiązania. W tej chwili chcemy to rzeczywiście po bożemu, zgodnie ze wszystkimi procedurami, konsultacjami przeprowadzić" - zaznaczył wicepremier.

Dopytywany dlaczego PiS chce przeprowadzić tę zmianę odparł, że przede wszystkim dlatego, iż "system, który jest dzisiaj premiuje osoby zarabiające więcej". "Obciążenia powinny być takie same dla wszystkich" - podkreślił. "Już szczególnie niedobrym modelem konstruowania obciążeń podatkowych, czy różnego rodzaju składek, które płacą pracownicy, czy przedsiębiorcy jest sytuacja taka, że ci którzy zarabiają mniej płacą więcej, a ci którzy zarabiają więcej - płacą mniej" - dodał Sasin.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jacek Sasin: decyzja ws. limitu 30-krotności składek na ZUS już zapadła

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA