W tym roku podwyżki planuje 89 proc. pracodawców z branży IT. Największy odsetek spółek, 47 proc., przewiduje wzrosty wynagrodzeń rzędu 10-19,9 proc. - wynika z badania firmy doradztwa personalnego Hays Poland.

- Rok 2023 najprawdopodobniej nie przyniesie specjalistom IT tak dużych wzrostów wynagrodzeń jak ostatnie lata - ocenili autorzy opublikowanego we wtorek raportu płacowego Hays IT Contracting.
- Jak wskazano w opracowaniu, podwyżki planuje w tym roku 89 proc. pracodawców z branży IT.
- Największy odsetek firm (47 proc.) przewiduje wzrosty wynagrodzeń rzędu 10-19,9 proc. Kolejne 36 proc. organizacji z sektora technologicznego ma w planach wzrost płac o maksymalnie 10 proc. Podwyżki o 20 proc. lub więcej przewiduje 6 proc. przedsiębiorstw z sektora.
"Perspektywy płacowe pracowników IT będą jednak silnie uzależnione nie tylko od obszaru specjalizacji, lecz również od dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej" - zaznaczyli analitycy.
Czytaj też: Będą nowe urlopy i nie tylko. Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy
Według raportu w minionym roku stawki oferowane kontraktorom IT wzrosły średnio o 14 proc. GUS szacuje ogólny wzrost płac na rynku IT na 12,2 proc. W przypadku ekspertów IT świadczących usługi w modelu B2B największe wzrosty stawek godzinowych, wynoszące nawet 25-35 proc., dotyczyły m.in. deweloperów C/C++ i PHP, administratorów baz danych oraz specjalistów SAP - stwierdzono.
Płace w IT poszły w górę, ale nierówno
Elwira Policht z Hays Poland, cytowana we wtorkowej informacji, zwróciła uwagę, że po kilku latach znaczących wzrostów płace na stanowiskach związanych z architekturą oprogramowania, cyberbezpieczeństwa czy DevOps wzrosły w 2022 r. o kilka proc. "Większe podwyżki zanotowały natomiast dotychczas niżej opłacane profesje, co nastąpiło m.in. w wyniku wysokiej inflacji i silnej presji płacowej" - podkreśliła. Największy wpływ na średni wzrost wynagrodzeń w sektorze IT, jak dodała, miały nawet kilkudziesięcioprocentowe podwyżki na stanowiskach, które w poprzednich latach były niedopłacane.
Czytaj też: Będzie "przewrót" w systemie emerytalnym. Związkowcy zapowiadają sprzeciw

KOMENTARZE (0)