PARTNERZY PORTALU

IT pod znakiem podwyżek. Prawie 90 proc. firm podniesie pensje

  • Autor: PAP/JP
  • 10 sty 2023 14:47

W tym roku podwyżki planuje 89 proc. pracodawców z branży IT. Największy odsetek spółek, 47 proc., przewiduje wzrosty wynagrodzeń rzędu 10-19,9 proc. - wynika z badania firmy doradztwa personalnego Hays Poland.

IT pod znakiem podwyżek. Prawie 90 proc. firm podniesie pensje
Rok 2023 najprawdopodobniej nie przyniesie specjalistom IT tak dużych wzrostów wynagrodzeń jak ostatnie lata (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Rok 2023 najprawdopodobniej nie przyniesie specjalistom IT tak dużych wzrostów wynagrodzeń jak ostatnie lata - ocenili autorzy opublikowanego we wtorek raportu płacowego Hays IT Contracting.
  • Jak wskazano w opracowaniu, podwyżki planuje w tym roku 89 proc. pracodawców z branży IT.
  • Największy odsetek firm (47 proc.) przewiduje wzrosty wynagrodzeń rzędu 10-19,9 proc. Kolejne 36 proc. organizacji z sektora technologicznego ma w planach wzrost płac o maksymalnie 10 proc. Podwyżki o 20 proc. lub więcej przewiduje 6 proc. przedsiębiorstw z sektora.

"Perspektywy płacowe pracowników IT będą jednak silnie uzależnione nie tylko od obszaru specjalizacji, lecz również od dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej" - zaznaczyli analitycy.

Czytaj też: Będą nowe urlopy i nie tylko. Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy

Według raportu w minionym roku stawki oferowane kontraktorom IT wzrosły średnio o 14 proc. GUS szacuje ogólny wzrost płac na rynku IT na 12,2 proc. W przypadku ekspertów IT świadczących usługi w modelu B2B największe wzrosty stawek godzinowych, wynoszące nawet 25-35 proc., dotyczyły m.in. deweloperów C/C++ i PHP, administratorów baz danych oraz specjalistów SAP - stwierdzono.

Płace w IT poszły w górę, ale nierówno

Elwira Policht z Hays Poland, cytowana we wtorkowej informacji, zwróciła uwagę, że po kilku latach znaczących wzrostów płace na stanowiskach związanych z architekturą oprogramowania, cyberbezpieczeństwa czy DevOps wzrosły w 2022 r. o kilka proc. "Większe podwyżki zanotowały natomiast dotychczas niżej opłacane profesje, co nastąpiło m.in. w wyniku wysokiej inflacji i silnej presji płacowej" - podkreśliła. Największy wpływ na średni wzrost wynagrodzeń w sektorze IT, jak dodała, miały nawet kilkudziesięcioprocentowe podwyżki na stanowiskach, które w poprzednich latach były niedopłacane.

Czytaj też: Będzie "przewrót" w systemie emerytalnym. Związkowcy zapowiadają sprzeciw

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IT pod znakiem podwyżek. Prawie 90 proc. firm podniesie pensje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA