×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

ING: Spadek dynamiki płac to oznaka pogorszenia warunków

  • Autor: PAP/AT
  • 21 lis 2019 12:13

Kontynuacja spowolnienia dynamiki wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw związana jest szczególnie z pogorszeniem warunków w przemyśle i niektórych usługach - oceniają analitycy ING.

ING: Spadek dynamiki płac to oznaka pogorszenia warunków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Według danych GUS dynamika ta spadła w październiku do 5,9 proc. rdr wobec 6,6 proc. rdr we wrześniu 2019. ING podkreśliło, że podana przez GUS wielkość jest poniżej rynkowych prognoz, które były na poziomie 6,2 proc.

Analitycy ING zwrócili uwagę, że odsetek firm planujących podwyżki jest wciąż wysoki, ale wbrew historycznej zależności dynamika płac w gospodarce obniża się. Powodem tej rozbieżności jest niska skala podwyżek. Możliwe, iż przedsiębiorstwa jako podwyżkę płac traktują wprowadzenie PPK, które de facto oznacza konieczność podniesienia płacy o wielkość składki podstawowej, jaką płaci pracodawca, tj. o 1.5 proc. - wskazano.

Czytaj też: GUS: Mediana zarobków w firmach powyżej 9 osób wyniosła 4094,98 zł brutto

Według ING, istnieje też możliwość, że niektóre firmy nie dają podwyżek w 2019 r., bo i tak będą musiały podnieść wynagrodzenie części pracownikom na początku 2020 r. w związku z mocną podwyżką płacy minimalnej.

ING uznało też za negatywne zaskoczenie wysokość wskaźnika dynamiki zatrudnienia, która spadła do 2,5 proc. rdr, podczas gdy rynkowe prognozy zakładały stabilizację. Spowolnienie w europejskich gospodarkach, problemy sektorów energochłonnych np. hutnictwa nie wskazują, aby w najbliższym czasie mogło dojść do odwrócenia tych negatywnych tendencji - wskazali analitycy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ING: Spadek dynamiki płac to oznaka pogorszenia warunków
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA