PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

ING BŚ: Podwyżka płacy minimalnej będzie impulsem dla wzrostu dynamiki wynagrodzeń

  • Autor: PAP/AT
  • 17 paź 2019 11:46

Dynamika wynagrodzeń spadła we wrześniu z 6,8 proc. do 6,6 proc. rok do roku, czyli poniżej prognoz rynkowych na poziomie 7,1 proc. Kolejnym istotnym impulsem dla wzrostu dynamiki wynagrodzeń będzie podwyżka płacy minimalnej w styczniu 2020 r. - ocenia w komentarzu do najnowszych danych GUS o płacach i zatrudnieniu ekonomista ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki.

ING BŚ: Podwyżka płacy minimalnej będzie impulsem dla wzrostu dynamiki wynagrodzeń
Dynamika wynagrodzeń spadła we wrześniu z 6,8 proc. do 6,6 proc. (fot. shutterstock)
REKLAMA

Rybacki zwrócił uwagę, że dynamika wynagrodzeń spadła we wrześniu z 6,8 proc. do 6,6 proc. rok do roku, czyli poniżej prognoz rynkowych na poziomie 7,1 proc.

"Pełne dane poznamy w przyszłym tygodniu - szacujemy, że słabsze wyniki mogą być związane z sektorami przemysłowym oraz budownictwem, najbardziej zagrożonymi spowolnieniem. Koniec roku powinien przynieść stabilizacje dynamiki w większości branż - badanie Szybki Monitoring NBP wskazuje na stabilną liczbę firm planujących podwyżki w 4 kwartale br. (po usunięciu czynników sezonowych), spada jednak odsetek przedsiębiorstw deklarujących duży wzrost płac. Ewentualne jednorazowe wahania generować mogą podwyżki w sektorze górniczym" - zwraca uwagę Rybacki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Przeciętne wynagrodzenie w Polsce rośnie wolniej niż mówiły szacunki

Jego zdaniem kolejnym istotnym impulsem wzrostowym, jeśli chodzi o dynamikę płac, będzie dopiero podwyżka płacy minimalnej w styczniu. "Szacujemy, że podwyższy ona dynamikę wzrostu średniego wynagrodzenia o ok. 1,5 pkt proc. W efekcie w 1 kwartale 2020 r. powinna ona oscylować w pobliżu 8 proc. rdr. Niemniej jednak w kolejnych kwartałach spodziewamy się tendencji spadkowej" - dodał ekonomista.

Zauważył, że zgodnie z danymi GUS dynamika zatrudnienia pozostała stabilna na poziomie 2,6 proc. w ujęciu rocznym. "Badanie ankietowe NBP wskazują jednak, że popyt na pracę słabnie - spada zarówno odsetek firm raportujących wakaty oraz barierę rozwoju w postaci braku kadr. Dlatego też w kolejnych miesiącach spodziewamy się obniżania dynamiki (zatrudnienia - red.)" - wskazał Rybacki.

GUS podał w czwartek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2019 roku wyniosło 5 tys. 84,56 zł, co oznacza wzrost o 6,6 proc. Natomiast zatrudnienie w tym sektorze rok do roku wzrosło o 2,6 proc., po wzroście o 2,6 proc. w sierpniu br. Z danych urzędu statystycznego wynika jednocześnie, że w ujęciu miesięcznym zatrudnienie we wrześniu spadło o 0,1 proc. po spadku o 0,1 w sierpniu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ING BŚ: Podwyżka płacy minimalnej będzie impulsem dla wzrostu dynamiki wynagrodzeń

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA