PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Inflacja zamiast spadać, będzie rosła

  • Autor: PAP/JP
  • 30 wrz 2022 12:53

Po wrześniowym wzroście inflacji do 17,2 proc., do końca roku spodziewany jest dalszy wzrost tego wskaźnika - stwierdzono w komentarzu banku ING BSK do piątkowych danych GUS o inflacji.

Inflacja zamiast spadać, będzie rosła
Żywność i napoje bezalkoholowe są obecnie o 19,3 proc. droższe niż przed rokiem (fot. Pixabay)
REKLAMA

"Nie zrealizowały się optymistyczne scenariusze zakładające szczyt inflacji latem i jej spadek w dalszej części roku. Spodziewamy się, że do końca 2022 będziemy mieli do czynienia z dalszym wzrostem inflacji" - podano w komentarzu.

"Biorąc pod uwagę skalę szoku energetycznego, głęboko ujemne realne stopy procentowe, napięty rynek pracy (presja płacowa) oraz ekspansywną politykę fiskalną, należy się spodziewać się, że inflacja będzie uporczywa, a jej trwały spadek na jednocyfrowe poziomy nastąpi dopiero w 2025" - dodano.

Czytaj też: Inflacja zżera pensje Polaków. Stać nas na coraz mniej

Jak poinformował w piątek GUS, inflacja we wrześniu wyniosła rok do roku 17,2 proc., a miesiąc do miesiąca 1,6 proc.

ING wskazuje, że wrześniowy wzrost był najwyższym w tym roku i jest to najwyższy poziom od ćwierć wieku.

"Obserwujemy kolejną falę podwyżek cen żywności, które w tym miesiącu wzrosły o 1,7 proc. mdm. Żywność i napoje bezalkoholowe są obecnie o 19,3 proc. droższe niż przed rokiem. Kolejny miesiąc z rzędu znacząco podrożały nośniki energii - o 3,7 proc. mdm, co najprawdopodobniej było wynikiem dalszego wzrostu cen węgla. Spadek cen paliw o 2,1 proc. mdm nie wystarczył dla skompensowania wzrostów cen żywności i energii" - podano w komentarzu.

Czytaj też: Za mało miejsc w akademikach, za drogie mieszkania. Gdzie podzieją się polscy studenci?

ING ocenia, w oparciu o wstępny szacunek GUS, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii zwiększyła się we wrześniu o ok. 1,4 mdm do ok. 10,6-10,7 proc. rdr z 9,9 proc. rdr w lipcu.

Według ING, NBP nadal ma przestrzeń do zacieśniania polityki pieniężnej, a deklaracje gotowości zakończenia cyklu podwyżek stóp mogą okazać się przedwczesne.

"Oczekujemy podwyżki stóp NBP procentowych o 25 pb w przyszłym tygodniu i pozostawienia otwartej furtki do dalszych podwyżek, wbrew wcześniejszym deklaracjom o zbliżającym się końcu cyklu" - wskazano.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inflacja zamiast spadać, będzie rosła

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA