PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Inflacja daje się Polakom we znaki. Ekonomiści wskazują pierwsze "oznaki oszczędności"

  • Autor: PAP/AH
  • 21 lip 2022 14:26

Kupujemy coraz mniej i ten trend będzie się utrzymywał przynajmniej do wczesnej jesieni - ocenił ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka odnosząc się do czwartkowych danych GUS. Spadek PKB może być dużo szybszy niż oczekuje rynek, bo to, że on będzie, jest raczej pewne - dodał.

Inflacja daje się Polakom we znaki. Ekonomiści wskazują pierwsze "oznaki oszczędności"
Dane GUS o sprzedaży detalicznej pokazują już "pierwsze oznaki oszczędności". fot. unsplash
REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2022 r. wzrosła o 3,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 1,4 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 19,9 proc. rdr. Dane o produkcji budowlano-montażowej wskazują na wzrost w czerwcu o 5,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 5,3 proc. - dodano.

Zdaniem Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan, czwartkowe dane GUS pokazują już "pierwsze oznaki oszczędności".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wskazał ekspert, nominalnie sprzedaż detaliczna rosła w tempie blisko 20 proc. "Ale wartość sprzedaży detalicznej jest +zjadana+ przez wzrost cen. W czerwcu realnie sprzedaż wzrosła jedynie o 3,2 proc., przy prognozach na poziomie 6 proc. To najgorszy wynik od kwietnia 2021 r." - zaznaczył Mariusz Zielonka.

W jego ocenie najbardziej rzuca się w oczy spadek sprzedaży detalicznej o 1,4 proc. w ujęciu miesięcznym, przy takiej samej liczbie dni roboczych co w czerwcu. "Ostanie dane dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i budowlanej zapowiadają, że spadek PKB może być dużo szybszy niż oczekuje tego rynek, bo to że on będzie, jest raczej pewne" - wskazał.

Według niego widać też zmianę postaw obywateli. "Zaczęliśmy znacznie rzadziej korzystać z prywatnych środków transportu. Mimo że ceny paliw rosły na początku czerwca w szaleńczym tempie i ich sprzedaż nominalnie wzrosła o ponad 45 proc. to realnie wartość sprzedaży spadła w ujęciu rocznym o 12,6 proc. Być może czerwiec stał się już początkiem tzw. sezonu ogórkowego w sprzedaży, a być może to efekt topniejących oszczędności z kont obywateli spowodowany wyraźnym wzrostem kosztów życia. Jedno jest pewne kupujemy coraz mniej i ten trend będzie się utrzymywał przynajmniej do wczesnej jesieni" - podkreślił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inflacja daje się Polakom we znaki. Ekonomiści wskazują pierwsze "oznaki oszczędności"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA