Im większa konkurencja, tym mniejsze zarobki lekarzy

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia zarobki lekarzy w województwie śląskim są jednymi z najniższych w kraju. W tym regionie w grupie ordynatorów wysokość uposażenia jest na ostatnim miejscu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Im większa konkurencja, tym mniejsze zarobki lekarzy

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza

29 sty 2015 9:44


W ankiecie, w której wzięło udział 637 szpitali publicznych, w tym aż 86 z terenu województwa śląskiego, były analizowane wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. We wszystkich objętych badaniem grupach pensje lekarzy na Śląsku są niższe od średniej krajowej.

Największe różnice widać w zarobkach ordynatorów. Na pierwszym miejscu jest Wielkopolska, gdzie podstawowa pensja ordynatora wynosi 6,9 tys. zł, a razem z dodatkami rośnie do 16,3 tys. zł. Tymczasem zamykający listę ordynatorzy na Śląsku mają tylko 4,8 tys. zł pensji podstawowej i 9,7 tys. zł z dodatkami. Średnia dla całego kraju to odpowiednio 5,1 tys. i 11,2 tys. zł.

Także gdy chodzi o zarobki lekarzy z drugim stopniem specjalizacji na czele jest Wielkopolska - po doliczeniu dodatków to aż 10,1 tys. zł. Ci sami specjaliści na Śląsku muszą zadowolić się pensją o 3 tys. zł niższą.

Zdaniem Andrzeja Sośnierza, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, różnica między Wielkopolską a Śląskiem wynika m.in. z tego, że na Śląsku jest więcej lekarzy, a przez to jest większa konkurencja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.