Im bliżej końca roku, tym pracodawcy bardziej hojni

Koniec roku to czas większych wydatków dla wszystkich, również pracodawców. W grudniu wypłacają oni pracownikom średnio o 5 proc. więcej niż w listopadzie - wynika z danych firmy HRK.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Im bliżej końca roku, tym pracodawcy bardziej hojni

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

29 gru 2014 13:43


Dane zgromadzone i przeanalizowane przez HRK Payroll Consulting dotyczące kilkudziesięciu tysięcy obsługiwanych pracowników międzynarodowych korporacji wskazują, że grudniowe pensje są średnio o 5 proc. wyższe.

- Na wzrost wynagrodzeń w grudniu wpływa szereg świadczeń przyznawanych pracownikom właśnie w okresie świątecznym. Należą do nich trzynastki, premie roczne oraz świąteczne gratyfikacje - wyjaśnia Małgorzata Wiśniewska-Janus, dyrektor HRK Payroll Consulting.

Premie dzielą się na regulaminowe oraz uznaniowe

W przypadku premii regulaminowych wypłata uzależniona jest od spełnienia konkretnych, ustalonych z góry i zobiektywizowanych warunków określonych w umowie o pracę lub w regulaminie wynagradzania.

Czytaj też: Polacy pracują dla pieniędzy. W głowie mają tylko premie i podwyżki

Przyznanie oraz wysokość premii uznaniowej zależy od swobodnej decyzji pracodawcy, a pracownikom nie przysługują roszczenia o ich wypłatę. Takie premie są traktowane jako nagroda i wyróżnienie za dobrze wykonaną pracę.

Trzynastki

Wiele międzynarodowych firm przyznaje w grudniu swoim pracownikom tzw. trzynastkę. Wypłacana jest wtedy podwójna pensja. Jest to najczęściej premia regulaminowa.

Czytaj też: Samsung Electronic: Menedżerowie sami sobie obcięli premie o 25 proc.

- Trzynastki, przez wielu utożsamiane z sektorem publicznym, są bardzo popularne na rynku i niezwykle doceniane przez pracowników. W branży IT spotyka się wiele organizacji je oferujących - twierdzi Bartosz Maligłówka, konsultant HRK ICT.

Premie roczne

Grudzień to też czas, kiedy pracodawcy rozpoczynają wypłacanie handlowcom premii rocznych. Mogą one sięgać nawet równowartości całorocznego wynagrodzenia.

W odróżnieniu od trzynastek premie roczne są przyznawane w zależności od indywidualnych osiągnięć pracownika. Ich podstawą jest wypracowany, dodatni wynik finansowy. Wysokość premii ustala menedżer, oceniając podwładnego w ramach ustalonych kryteriów.

Kwota premii może ulec zmniejszeniu, np.: w razie wystąpienia absencji chorobowej w ocenianym okresie, ale także zwiększeniu w przypadku znacznego przekroczenia celu sprzedażowego.

- Część pracodawców już w grudniu rozpoczyna wypłacanie premii rocznych. Apogeum przypada na luty, marzec, ale część handlowców już pod koniec roku może się cieszyć wysokim przychodem - informuje Jacek Olejarz, menedżer HRK FMCG.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.