×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Im bliżej końca roku, tym pracodawcy bardziej hojni

Koniec roku to czas większych wydatków dla wszystkich, również pracodawców. W grudniu wypłacają oni pracownikom średnio o 5 proc. więcej niż w listopadzie - wynika z danych firmy HRK.

Im bliżej końca roku, tym pracodawcy bardziej hojni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Dane zgromadzone i przeanalizowane przez HRK Payroll Consulting dotyczące kilkudziesięciu tysięcy obsługiwanych pracowników międzynarodowych korporacji wskazują, że grudniowe pensje są średnio o 5 proc. wyższe.

- Na wzrost wynagrodzeń w grudniu wpływa szereg świadczeń przyznawanych pracownikom właśnie w okresie świątecznym. Należą do nich trzynastki, premie roczne oraz świąteczne gratyfikacje - wyjaśnia Małgorzata Wiśniewska-Janus, dyrektor HRK Payroll Consulting.

Premie dzielą się na regulaminowe oraz uznaniowe

W przypadku premii regulaminowych wypłata uzależniona jest od spełnienia konkretnych, ustalonych z góry i zobiektywizowanych warunków określonych w umowie o pracę lub w regulaminie wynagradzania.

Czytaj też: Polacy pracują dla pieniędzy. W głowie mają tylko premie i podwyżki

Przyznanie oraz wysokość premii uznaniowej zależy od swobodnej decyzji pracodawcy, a pracownikom nie przysługują roszczenia o ich wypłatę. Takie premie są traktowane jako nagroda i wyróżnienie za dobrze wykonaną pracę.

Trzynastki

Wiele międzynarodowych firm przyznaje w grudniu swoim pracownikom tzw. trzynastkę. Wypłacana jest wtedy podwójna pensja. Jest to najczęściej premia regulaminowa.

Czytaj też: Samsung Electronic: Menedżerowie sami sobie obcięli premie o 25 proc.

- Trzynastki, przez wielu utożsamiane z sektorem publicznym, są bardzo popularne na rynku i niezwykle doceniane przez pracowników. W branży IT spotyka się wiele organizacji je oferujących - twierdzi Bartosz Maligłówka, konsultant HRK ICT.

Premie roczne

Grudzień to też czas, kiedy pracodawcy rozpoczynają wypłacanie handlowcom premii rocznych. Mogą one sięgać nawet równowartości całorocznego wynagrodzenia.

W odróżnieniu od trzynastek premie roczne są przyznawane w zależności od indywidualnych osiągnięć pracownika. Ich podstawą jest wypracowany, dodatni wynik finansowy. Wysokość premii ustala menedżer, oceniając podwładnego w ramach ustalonych kryteriów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Im bliżej końca roku, tym pracodawcy bardziej hojni
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA