PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ilu Polaków nie skorzysta z niższego wieku emerytalnego?

  • Autor: PAP/JS
  • 30 maj 2017 18:34

Obecnie ok. 17 proc. osób nabywających uprawnienia emerytalne decyduje się pracować dłużej - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego przedstawiciele szacują, że obecna kampania informacyjna na temat emerytur może zwiększyć wskaźnik pracujących dłużej do 20-25 proc.

Ilu Polaków nie skorzysta z niższego wieku emerytalnego?
Kontynuowanie pracy po nabyciu uprawnień emerytalnych oznacza wzrost wysokości emerytury o ok. 8 proc. rocznie. Fot. Jörg Schreier/Flickr.com (CC BY 2.0)
REKLAMA

• Z danych ZUS wynika, że w czwartym kwartale tego roku, kiedy wejdzie w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny, w skali kraju może wpłynąć 331,3 tys. dodatkowych wniosków o przejście na emeryturę.

• Zdaniem lidera Solidarności Piotra Dudy, nie tylko dłuższa praca decyduje o wyższej emeryturze, ale także godne wynagrodzenie i odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

Kampania "Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego" to wspólne przedsięwzięcie Solidarności, Kancelarii Prezydenta RP oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podczas konferencji w Katowicach przedstawiciele tych instytucji oraz ZUS omawiali zmiany w systemie emerytalnym po wchodzącym w życie 1 października br. obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Jak powiedział wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki, kontynuowanie pracy po nabyciu uprawnień emerytalnych oznacza wzrost wysokości emerytury o ok. 8 proc. rocznie. W przypadku kobiety, która zdecydowałaby się przejść na emeryturę w 65. roku życia, dawałoby to emeryturę o jedną trzecią wyższą, niż gdyby skorzystała z uprawnień emerytalnych już po ukończeniu 60 lat. Stąd m.in. kampania, podczas której przedstawiane są szczegóły nowych rozwiązań.

Z danych ZUS wynika, że w czwartym kwartale tego roku, kiedy wejdzie w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny, w skali kraju może wpłynąć 331,3 tys. dodatkowych wniosków o przejście na emeryturę. Według wiceministra dziś trudno oszacować, ile osób ostatecznie zdecyduje się złożyć wniosek zaraz po nabyciu uprawnień; z dotychczasowych doświadczeń wynika, że robi to 83 proc. uprawnionych, a jedynie 17 proc. pracuje dłużej. Resort rodziny i pracy liczy, że obecna kampania, a także praca doradców emerytalnych w ZUS, pomogą w zmianie tych proporcji.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ilu Polaków nie skorzysta z niższego wieku emerytalnego?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Gosia 2017-05-31 15:47:14

    Ja uważam inaczej, ponieważ zwłaszcza kobiety, które mają niższe wynagrodzenia, i niższy wiek emerytalny, przy obniżonym wieku emerytalnym otrzymają świadczenia bardzo niskie. Ponadto pracodawcy mając osobę wieku emerytalnym, nie będą bardzo skłonni do kontynuowania jej zatrudnienia.

  • Andrzej 2017-05-31 10:16:15

    NAJWAŻNIEJSZE,że JEST to do wyboru ! Dziękuję temu Rządowi! Ja skorzystam.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA