Ile zarobią prezesi spółek skarbu państwa po zmianie przepisów?

• Jednym z założeń ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń w spółkach skarbu państwa jest to, że mają one zależeć m.in. od sytuacji i wielkości spółki oraz realizacji celów.
• Zmiany mają przynieść oszczędności w wysokości 60 mln zł w ciągu roku.
• Ustawą zajmie się Senat podczas rozpoczynającego się w środę (6 lipca) dwudniowego posiedzenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile zarobią prezesi spółek skarbu państwa po zmianie przepisów?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

5 lip 2016 18:34


Ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń w spółkach skarbu państwa zakłada, że pensje menedżerów mają zależeć m.in. od sytuacji i wielkości spółki oraz realizacji celów inwestycyjnych. Oszczędności z tego tytułu mają wynieść 60 mln zł w skali roku.

Ustawa wprowadza widełki dla wynagrodzenia podstawowego członków zarządu, które będzie zależało od wielkości spółki.

W przypadku mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniającego do 10 osób) ma to być 1-3-krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, a spółki małej (zatrudniającej od 11 do 50 osób), średniej (51-250 osób), dużej (251-1250 osób), "dużej plus" (co najmniej 1251 osób, obrót roczny netto wyższy niż 250 mln euro) odpowiednio: 2-4-krotność; 3-5-krotność; 4-8-krotność, 7-15-krotność.

Wynagrodzenie ma być podzielone na część stałą i zmienną. W myśl ustawy "część zmienna wynagrodzenia w spółce nie będzie mogła przekroczyć 50 proc., a w największych spółkach 100 proc. wynagrodzenia podstawowego członka organu zarządzającego w poprzednim roku obrotowym". Ponadto ma ona zależeć od osiągniętych celów inwestycyjnych spółki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.