PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ile zarobią prezesi i wiceprezesi państwowych spółek w 2017 r.? Zdziwicie się

Nowa ustawa kominowa ma decydujący wpływ na wynagrodzenia zarządów spółek Skarbu Państwa w 2017 r. - ułatwia też zorientowanie się, kto ile może zarobić. Poniżej prezentujemy ustalenia wynagrodzeń zasadniczych i premii w 2017 r. dla osób zarządzających spółkami Skarbu Państwa: JSW, PZU, PKN Orlen, PKO BP, Enea, Energa, Grupa Azoty, Tauron, GPW, KGHM, Lotos, PHN, PGE, PGNiG.

Ile zarobią prezesi i wiceprezesi państwowych spółek w 2017 r.? Zdziwicie się
Adobe Stock
REKLAMA

• We wrześniu 2016 roku weszła w życie tzw. „nowa ustawa kominowa” dotycząca zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządów w spółkach państwowych.

• Ustawa była szeroko komentowana w mediach i budziła wiele kontrowersji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Najważniejsze pytanie oczywiście dotyczyło kwestii kto zyska, a kto straci? Kto może liczyć na wzrost wynagrodzenia, a kto będzie musiał pogodzić się z jego obniżką?

• Na te pytania odpowiada raport firmy Sedlak & Sedlak. I polecamy przeczytać tekst do końca.

 

Według zapisów ustawy, wynagrodzenia osób pełniących najwyższe funkcje w zarządach powinny składać się z części stałej (uzależnionej od wielkości spółki) oraz części zmiennej zależnej od poziomu realizacji wyznaczonych celów.

Jako podstawę do wyliczenia części stałej wyznaczono wartość miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego (w 2016 roku wyniosło ono 4 403,78 zł).

Ważną kwestią jest zapis mówiący o tym, że menedżerowie nie będą mogli pobierać dodatkowego wynagrodzenia ze spółek zależnych, jak miało to miejsce do tej pory. Obowiązek podjęcia uchwały określającej zasady wynagradzania członków zarządu oraz rad nadzorczych został nałożony na walne zgromadzenia lub zgromadzenia wspólników spółek.

Źródło: Ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (2016)
Źródło: Ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (2016)

Wynagrodzenia w spółkach Skarbu Państwa

Firma doradcza i szkoleniowa Sedlak & Sedlak przeanalizowała informacje w jaki sposób spółki, w których Skarb Państwa posiada znaczące udziały, określiły docelową wysokość wynagrodzeń swoich menedżerów. Dane pochodzą z zapisów uchwał walnych zgromadzeń akcjonariuszy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ile zarobią prezesi i wiceprezesi państwowych spółek w 2017 r.? Zdziwicie się

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • jjm 2017-07-17 11:32:29

    W tabelce jest nieścisłość - zgodnie z ustawa 100% premii może być przyznane tylko w spółkach publicznych i z ostatniej kategorii (największe). W kategoriach 1 do 4 jest max 50%. Raport Sedlak dotyczy spółek z GPW, więc warto to zaznaczyć.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA