Ile zarobi górnik? Kopalnie płacą miliardy wynagrodzeń i świadczeń

Spółki górnicze z powodu trudnej sytuacji finansowej decydują się na likwidację deputatów. Związki zawodowe są temu przeciwne. Czy słusznie? Oto, ile kopalnie płacą górnikom.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile zarobi górnik? Kopalnie płacą miliardy wynagrodzeń i świadczeń

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

11 gru 2014 9:50


Przedłużająca się dekoniunktura na rynku węgla powoduje, że coraz częściej słychać o potrzebie dalszego ograniczania kosztów, w tym również coraz częściej słychać postulaty dotyczące górniczych świadczeń. To naturalnie spotyka się z oporem ze strony górników.

Czytaj też: Ich średnia płaca bez dodatków wynosi niemal 7 tys. zł. Ile tak naprawdę zarabiają górnicy?

Jastrzębska Spółka Węglowa podała, że każdego miesiąca przeznacza na wynagrodzenia średnio 220 mln złotych. Jednak - jak wskazują w JSW - to nie wszystkie koszty. Spółka podliczyła, ile rocznie pochłaniają innego rodzaju świadczenia pracownicze. To kwota sięgająca przeszło 444 mln zł.

Oprócz wynagrodzeń, wśród największych kosztów rocznych, w JSW wskazują wypłaty czternastej pensji, które pochłaniają ok. 255 mln zł.

Deputaty węglowe - wskazują w JSW - to dla spółki również spory wydatek. Ich wypłata w przypadku pracowników to koszt 186 mln zł. Ten sam przywilej - wskazują w JSW - dla emerytów kosztuje 65 mln zł.

Ponadto JSW ponosi koszty roczne związane z takimi przywilejami, jak dofinansowanie pomocy szkolnych dzieciom pracowników (3,9 mln zł). Bilety z Karty Górnika pochłaniają rocznie 3,1 mln zł, premia bhp i zadaniowa - 108 mln zł.

Dopłaty do chorobowego - wskazują w JSW - kosztują rocznie spółkę 14,3 mln zł, a korzystniejsze wyliczenia urlopu 24,1 mln zł.

Jak wynika z wyliczeń spółki, JSW przeznacza również około 40 mln złotych na fundusz socjalny.

Czytaj też: Czy Węglokoks nabędzie kopalnie od KW? Górnictwo czeka na rozstrzygnięcie

Zarząd największej spółki górniczej w Polsce i Europie, czyli Kompanii Węglowej, poinformował jakiś czas temu, że podjął Uchwałę o likwidacji uprawnień emerytów, rencistów i innych uprawnionych osób do bezpłatnego węgla poczynając od dnia 1 stycznia 2015 roku.

Jednocześnie Kompania Węglowa podkreśliła, że wraz z pozostałymi spółkami wydobywczymi wystąpiła do rządu RP z wnioskiem o przejęcie przez Skarb Państwa finansowania tego świadczenia dla uprawnionych osób.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Jacek 2014-12-11 19:29:09

Ludzie nie czytajcie tych bzdur , w tą średnią wliczani są prezesi,dyrektorzy którzy zarabiają kolosalne pieniądze ! w samym zarządzie jest 300 osób a co drugi to dyrektor oczywiście ze dyrektor nie poradzi sobie bez auta sekretarki i telefonu . I jak ma być w tym kraju dobrze jeżeli jest w nim więcej ludzi którzy pierdzą w krzesło niż samych pracowników fizycznych .

Adrain 2014-12-11 14:45:08

Szkoda, że dane finansowe nie uwzględniają podziału na zwykłych górników, pracowników nadzoru, dyrektorów, administracji. Że nie piszą ilu osób te kwoty dotyczą. Co wchodzi w dodatkowe koszty. Itd. taki obraz to zamazany obraz i nic więcej.