Ile zarabiają bezcenne sekretarki?

Wymagania wobec osób na tym stanowisku rosną, wynagrodzenia także idą w górę. Wysokość pensji zależy przede wszystkim od kwalifikacji, branży oraz województwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile zarabiają bezcenne sekretarki?

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

24 kwi 2013 22:00


Jak wynika z danych Raportu Płacowego Jesień 2012 Advisory Group TEST Human Resources, od sekretarki w firmie wymaga się, by znała co najmniej jeden język obcy, posiadała umiejętności interpersonalne, biegle posługuje się pakietem MS Office oraz urządzeniami biurowymi. Coraz częściej wymaga się także od niego wyższego wykształcenia i zdolności pracy pod presją czasu.

Według Międzynarodowej Karty Charakterystyki Zagrożeń Zawodowych stanowisko sekretarki może stwarzać szereg sytuacji powodujących dyskomfort psychiczny i problemy osobiste. Niejednokrotnie stają się obiektem niewłaściwego zachowania ze strony szefów lub gości.

Zawód ten nigdy nie plasował się też w czołówce najlepiej opłacanych. Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 2 975 zł brutto.

Znaczenie dla wysokości dochodów ma przede wszystkim branża firmy, w której pracuje zatrudniona osoba. Najwyższą płacę otrzymają sekretarki w branży motoryzacyjnej, gdzie zarabiają przeciętnie 4 106 zł. W branży FMCG zarobki wynoszą przeciętnie 3 171 zł, co daje im drugie miejsce w rankingu. Najniższą stawkę otrzymują sekretarki pracujące w przemyśle ciężkim i maszynowym - 2 678 zł.

Region zatrudnienia także odgrywa istotną rolę w wysokości pensji. Najlepiej doceniane są sekretarki w województwie mazowieckim, średnio ich wynagrodzenie wynosi 3 523 zł. Kolejne co do wysokości zarobki sięgają 2 979 zł w województwach: dolnośląskim i opolskim.

Na tym samym stanowisku w województwie małopolskim średnia pensja to 2 538 zł. Niskie wynagrodzenia wypłacane są na wschodzie kraju - średnio jest to 2 771 zł w województwach: podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Wykwalifikowana sekretarka zapewnia sprawne funkcjonowanie firmy, co niejednokrotnie doceniane jest przez pracodawcę. Bardzo często osoby pracujące na tych stanowiskach mogą liczyć na dodatki pozapłacowe ze strony firmy. 54 proc. sekretarek bierze udział w zewnętrznych szkoleniach, 20 proc. posiada dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe, a prawie 1/3 ma dostęp do benefitów w postaci dopłat do zajęć sportowych lub bonów towarowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.