Ile zarabia specjalista ds. szkoleń i rozwoju, a ile jego szef?

Ile zarabiają pracownicy odpowiedzialni za szkolenia i rozwój w firmie? Oto wyniki najnowszego raportu płacowego „Jesień 2014”, opracowanego przez Advisory Group TEST Human Resources.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile zarabia specjalista ds. szkoleń i rozwoju, a ile jego szef?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

www.raportplacowy.pl

7 maj 2015 4:34


Jak wynika z raportu płacowego AG Test HR „Jesień 2014”, specjalista ds. szkoleń i rozwoju, który zajmuje się planowaniem szkoleń i ich koordynacją oraz kontaktami z firmami zewnętrznymi, zarabia średnio 5368 zł brutto miesięcznie. To o 251 zł brutto więcej niż wiosną 2014 r.

Czytaj też: Co zrobić, by szkolenia w firmach były skuteczniejsze?

Dla 25 proc. osób na tym stanowisku pensje zaczynają się od 6084 zł brutto, ale co czwarty nie może liczyć na więcej niż 4305 zł brutto.

Z kolei kierownik ds. szkoleń i rozwoju, który odpowiada za organizowanie i zarządzanie szkoleniami w firmie, zarabia średnio 9390 zł brutto. To niestety spadek o 745 zł brutto w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku.

Dla co czwartego kierownika ds. szkoleń i rozwoju pensja miesięczna zaczyna się od 10 tys. 835 zł brutto, ale 25 proc. musi się liczyć z tym, że na tym stanowisku nie otrzyma więcej niż 7384 zł brutto za miesiąc pracy.

Czytaj też: Menedżerów kształtują wyzwania w pracy, a nie szkolenia

Rola, jaką odgrywają osoby odpowiedzialne za szkolenia w firmie, jest istotna, ponieważ możliwość rozwoju to jeden z elementów, który przyciąga najlepszych pracowników. Z badania Pracuj.pl „Specjaliści na rynku pracy” wynika, że fachowców do zmiany pracy motywują dwa czynniki – zarobki oraz brak możliwości rozwoju czy awansu.

Wśród respondentów w wieku 26-30 lat zarobki i brak możliwości rozwoju czy awansu to równorzędne czynniki skłaniające do dokonania zmian w życiu zawodowym (po 65 proc. wskazań). Z kolei wśród osób z kolejnej grupy wiekowej, czyli 31-40 lat, rozwój i awans są kluczowe – na ten czynnik wskazało 60 proc. respondentów, podczas gdy zarobki miały 58 proc. wskazań.

Rozwój jest również bardzo ważny dla menedżerów. Zgodnie z wynikami badania „Motywacje menedżerów 2015", przeprowadzonego przez Bigram, Legg Mason i Wolters Kluwer, szkolenia to jeden z trzech najbardziej pożądanych przez menedżerów benefitów pozapłacowych. Aspekt ten jest istotny dla 67 proc. respondentów. Z kolei 71 proc. osób pyta o kwestie podnoszenia umiejętności podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

– Jeśli menedżer rozwija swoje umiejętności, rośnie jego wartość rynkowa. Gdy podejmie decyzję o zmianie pracy, nie będzie miał problemów ze znalezieniem nowego zajęcia. Jeśli z kolei stoi w miejscu i nie rozwija się, wtedy jego wartość nie tylko nie będzie wzrastać, może wręcz się obniżyć. Rozwój zawodowy ma również znaczny wpływ także na poczucie własnej wartości – mówi Katarzyna Ratajczyk, członek zarządu Bigram.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.