Ile zarabia specjalista ds. kadr i płac, a ile jego szef?

Wynagrodzenia osób odpowiedzialnych w firmie za sprawy pracownicze i ich pensje szybują w górę – wynika z ostatniego raportu płacowego AG Test HR.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile zarabia specjalista ds. kadr i płac, a ile jego szef?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

www.raportplacowy.pl

11 maj 2015 4:41


Okazuje się, że mediana wynagrodzeń na stanowisku specjalisty ds. kadr i płac jesienią ubiegłego roku wynosiła – wg danych z raportu płacowego Advisory Group Test HR – 5049 zł brutto, podczas gdy jeszcze wiosną była to kwota 4654 zł brutto.

Co czwarty specjalista odpowiedzialny za prowadzenie spraw pracowniczych oraz rozliczanie płac poszczególnych pracowników może liczyć na wynagrodzenie nie mniejsze niż 5994 zł brutto miesięcznie, a 25 proc. z nich otrzymuje pensję nie przekraczającą 3856 zł brutto.

Czytaj też: Niskie zarobki i umowy śmieciowe. Polak nie ma powodów do optymizmu

Więcej od specjalistów ds. kadr i płac zarabiają specjaliści ds. wynagrodzeń, odpowiedzialni za planowanie zmian w polityce płacowej w oparciu o dane rynkowe. Zajmują się oni zatem nie tylko wynagrodzeniem finansowym, ale i benefitami pozapłacowymi.

– Pieniądze w dalszym ciągu są decydującym czynnikiem przy wybieraniu stosunku pracy. Jednak dzisiaj to nie wszystko. Samo wynagrodzenie, poza nielicznymi wyjątkami, to słaby motywator w długiej perspektywie czasu. Z naszych analiz wynika, że benefity pracownicze będą odgrywały coraz większą rolę w pozyskiwaniu, ale i zatrzymywaniu wartościowych pracowników   mówi Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland.

Czytaj też: Oto najlepsze benefity na świecie

Według raportu EBTS przygotowanego przez MetLife dla 21 proc. Polaków benefity pozapłacowe są istotnym powodem pozostania w firmie, a 39 proc. odchodzących uważa, że lepszy pakiet skłoniłby ich do pozostania na stanowisku.

Zgodnie z raportem płacowym AG Test HR "Jesień 2014" specjalista ds. wynagrodzeń zarabia średnio 6409 zł brutto miesięcznie (wobec 5624 zł brutto wiosną 2014 r.). Co czwarty specjalista odpowiedzialny za planowanie polityki płacowej otrzymuje miesięczną pensję nie przekraczającą kwoty 5213 zł brutto, a 25 proc. z nich może liczyć na nie mniej niż 7233 zł brutto miesięcznie.

Ile zatem zarabiają kierownicy ds. kadr i płac, którzy zarządzają zespołem zajmującym się prowadzeniem spraw pracowniczych i rozliczaniem płac poszczególnych pracowników?

Mediana ich wynagrodzeń jesienią 2014 r. wynosiła 7893 zł brutto (wobec 7441 zł brutto wiosną 2014 r.). Co czwarty kierownik ds. kadr i płac otrzymuje pensję nie wyższą niż 5814 zł brutto miesięcznie, a 25 proc. kierowników otrzymuje wynagrodzenie nie mniejsze niż 9405 zł brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.