Ile zarabia się w zagranicznych firmach w Polsce?

Przedstawiamy zarobki specjalistów zatrudnionych w zagranicznych firmach w Polsce w produkcji oraz w łańcuchu dostaw i zakupów. Dane pochodzą z sektora FMCG, produkcji spożywczej i przemysłowej, produkcji opakowań, sektora farmaceutycznego, chemicznego, telekomunikacji, IT, motoryzacyjnego, mediów oraz transportu i logistyki. Zebrała je firma Michael Page.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile zarabia się w zagranicznych firmach w Polsce?

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

25 mar 2014 18:51


Czas spowolnienia gospodarczego, które było odczuwalne w krajach Europy Zachodniej, okazał się być okresem wzrostu dla polskich zakładów produkcyjnych międzynarodowych koncernów. Wiele z nich zdecydowało się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy przenieść swoją produkcję do Polski lub rozbudować istniejące tu linie produkcyjne.

Rozwój zakładów produkcyjnych, a także centrów zakupów i zaopatrzenia międzynarodowych koncernów w połączeniu z poprawą stanu infrastruktury drogowej oraz doskonałym położeniem geograficznym naszego kraju wpłynęły też na zwiększenie znaczenia Polski jako regionalnego centrum logistycznego.

Polska stała się ważną, europejską lokalizacją dla wielu firm, które za cel obrały sobie utrzymanie lub wzrost zysków poprzez optymalizację procesów i wdrażanie usprawnień poprawiających zarówno wydajność produkcji jak i jakość wyrobów. Firmy te przenoszą do Polski zakłady produkcyjne z krajów o wyższych kosztach pracy lub rozbudowują istniejące już zakłady o nowe linie produkcyjne i nowe centra badawczo-rozwojowe.

Trend ten widoczny jest szczególnie na południu Polski, w takich województwach jak dolnośląskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie. Coraz więcej międzynarodowych firm lokuje nad Wisłą także swoje magazyny, w których składowane są produkty wysyłane w wielu kierunkach naszego kontynentu.

Globalne spowolnienie gospodarcze spowodowało, że dla wielu firm bardzo ważna stała się optymalizacja działań i utrzymanie lub wzrost zysków, a jednym ze sposobów poprawy wyników finansowych jest tzw. optymalizacja zakupów i optymalizacja procesów. Coraz więcej firm, szczególnie z branży motoryzacyjnej, FMCG oraz retailowej wybiera outsourcing usług obejmujących cały łańcuch dostaw powierzając je wyspecjalizowanym kontraktorom logistycznym.

Producenci przekazują tym firmom zarządzanie zakupami, magazynami, logistyką i transportem, koncentrując się na swojej podstawowej działalności, czyli wytwarzaniu produktów. W strukturach kadrowych producenta pozostaje zazwyczaj manager odpowiedzialny za całą logistykę i współpracę z kontraktorem logistycznym. W ostatnich latach na polskim rynku pojawiło się wiele firm dostarczających tego typu usługi. Jednocześnie duże i średnie firmy stale zwiększają zapotrzebowanie na usługi outsourcingowe. To wszystko w połączeniu z rozpoczętą przez kilku deweloperów budową nowych magazynów zapowiada poprawę koniunktury w branży.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.