Ile zarabia się na pilnowaniu finansów firmy?

Jak wynika z raportu płacowego Advisory Group Test Human Resources "Jesień 2013", na najlepsze zarobki w kontrolingu finansowym mogą liczyć dyrektorzy i kontrolerzy. To nie mniej niż 10 tys. zł miesięcznie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile zarabia się na pilnowaniu finansów firmy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

www.raportplacowy.pl

30 gru 2013 6:20


- Obszar finansów i księgowości znajduje się współcześnie pod wpływem silnych oddziaływań zewnętrznych spowodowanych z jednej strony restrukturyzacją systemów zarządzania - szczególnie upowszechnieniem się outsourcingu, a także przemianami mentalnościowymi - zmianą orientacji na pomnażanie (poprzez stały obrót), a nie gromadzenie kapitału firmy - mówi Maria Kaszyńska, młodszy konsultant w dziale analiz i raportów płacowych AG Test HR.

- Mimo jednak pewnych ruchów płacowych wynikłych na skutek wyżej wymienionych czynników, wynagrodzenia w tym obszarze na przestrzeni ostatniego roku pozostają na podobnym poziomie - dodaje.

Ile konkretnie zarabiają osoby odpowiedzialne za kontroling finansowy? Co czwarty specjalista ds. kontrolingu (odpowiedzialny za realizowanie procedur kontroli finansowej) zarabia nie więcej niż 4203 zł brutto miesięcznie, podczas gdy 25 proc. osób zatrudnionych na tym samym stanowisku wyciąga nie mniej niż 7224 zł brutto na miesiąc. Średnio specjalista ds. kontrolingu zarabia 6194 zł brutto.

Na wyższe wynagrodzenie może liczyć lider zespołu ds. kontrolingu - średnio 7809 zł brutto miesięcznie. 1/4 osób zajmujących się administracją działaniami kontroli i nadzoru finansowego firmy zarabia nie mniej niż 9270 zł brutto na miesiąc. Dla 25 proc. zarobki na tym stanowisku nie przekraczają 5895 zł brutto na miesiąc.

W porównaniu do ubiegłorocznej edycji raportu płacowego AG Test HR, pewna zmiana in plus dotyczy specjalizacji w analizie i planowaniu finansowym. - Wynikać to może z rosnącego znaczenia tego działu dla projektowania strategii przedsiębiorstwa, przewidywania optymalnych sposobów działania, czy oceny wiarygodności dokonywanych transakcji (wspomagania rozwoju firmy) - mówi Maria Kaszyńska.

- Obserwowany w 2013 r. wzrost płacy analityka finansowego daje mu w ciągu roku dodatkową wartość w wysokości miesięcznego wynagrodzenia wynoszącego średnio 5651 zł. Znaczącą zmianą jest też przesunięcie się granicy 25 proc. najniższych płac na tym stanowisku z wartości 3806 zł do blisko 4500 zł - wyjaśnia.

Tym samym co czwarty analityk finansowy, który zajmuje się sporządzaniem analiz, prognoz i raportów finansowych, może liczyć już na niemniej niż 6353 zł brutto miesięcznie. - Różnice płac w pozostałych specjalizacjach wahają się średnio o 470 zł na minus i 402 zł na plus, najlepiej mówić więc o utrzymywaniu się tendencji centralnych - dodaje ekspertka z AG Test HR.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.