Ile zarabia sekretarka, ile kierownik biura, a ile dyrektor administracyjny i radca prawny?

Sprawdźcie, jak wiele się zmieniło w zarobkach pracowników administracyjnych i prawa w ostatnim roku i poznajcie najświeższą edycję Raportu płacowego Advisory Group TEST Human Resources – jesień 2013.

Autor: Jolanta Miśków 13 gru 2013 6:00

REKLAMA

Jak wynika z Raportu płacowego, który powstał w wyniku badania przeprowadzonego jesienią 2013 przez Advisory Group TEST Human Resources wśród 353 przedsiębiorstw, od zeszłorocznej edycji raportu na najwyższym poziomie utrzymują się zarobki pracowników administracyjnych zatrudnionych w branży przemysłu ciężkiego i maszynowego.

- Płac pracowników administracyjnych nie determinował region zatrudnienia, z wyjątkiem woj. mazowieckiego. Tam w ciągu roku różnica płac wyniosła średnio tysiąc złotych miesięcznie, czyli jak łatwo policzyć około 12 tys. rocznie - mówi Maria Kaszyńska, młodszy konsultant w Dziale Analiz i Raportów Płacowych AG Test HR.

Asystent ds. administracyjnych, który zajmuje się wspieraniem pracowników obszaru w ich bieżących czynnościach, może liczyć średnio na wynagrodzenie 3337 zł brutto. Dla 25 proc. osób zatrudnionych na tym stanowisku zarobki nie przekraczają 2500 zł brutto miesięcznie, ale jednocześnie co czwarty asystent ds. administracyjnych może liczyć na pensję nie mniejszą niż 3989 zł brutto miesięcznie.

Tymczasem wynagrodzenie specjalisty ds. administracyjnych - który odpowiada za realizowanie wyznaczonych zadań administracyjnych - wynosi średnio 3800 zł brutto na miesiąc, czyli tylko 463 zł więcej od asystenta. Z drugiej strony dla co czwartego specjalisty zarobki miesięczne zaczynają się dopiero od 4516 zł brutto. 25 proc. musi się liczyć z tym, że na tym stanowisku nie otrzyma więcej niż 2872 zł brutto za miesiąc pracy.

Jeśli chodzi o pracowników zajmujących się administrowaniem bazy klientów, średnia wysokość ich zarobków kształtuje się na poziomie 3586 zł brutto miesięcznie. Co czwarty administrator nie zarabia więcej niż 2500 zł brutto na miesiąc, a dla 25 proc. osób z tej grupy zarobki nie są mniejsze niż 4626 zł brutto miesięcznie.

Często nazywana wizytówką firmy, czyli przyjmująca gości, obsługująca centralę telefoniczną i prowadząca korespondencję firmy recepcjonistka czy asystentka średnio zarabia 3070 zł brutto na miesiąc. Dla 25 proc. recepcjonistek wynagrodzenie kończy się już jednak na kwocie 2400 zł brutto, a dla co czwartej pensja zaczyna się dopiero na poziomie 3486 zł brutto.

Czy więcej od recepcjonistki zarabia asystent prezesa i dyrektora? Co czwarta osoba zatrudniona na tym stanowisku może liczyć na wynagrodzenie nie mniejsze niż 5256 zł brutto miesięcznie. Osoby odpowiedzialne za wsparcie organizacyjne zwierzchnika - w tym organizację spotkań, zarządzanie korespondencją i tworzenie sprawozdań - zarabiają średnio 4420 zł brutto miesięcznie. A dla 25 proc. asystentów prezesa kwota wynagrodzenia nie jest wyższa od 3258 zł brutto.

 


Puls HR Puls HR

Ile zarabia sekretarka, ile kierownik biura, a ile dyrektor administracyjny i radca prawny?


REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.