Ile zarabia programista? Pensje w IT kobiet i mężczyzn

• Przeciętne wynagrodzenie programistów wyniosło w ubiegłym roku 6,3 tys. zł brutto miesięcznie.
• Luka płacowa między kobietami a mężczyznami na stanowisku programisty wyniosła w 2015 roku nieco ponad 10 proc.
• W 2015 r. najwyższe wynagrodzenia otrzymywały programistki w wieku od 36 do 40 lat.
• Kobiety programistki specjalizujące się w językach C/C++ oraz PHP zarabiały więcej niż ich koledzy po fachu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile zarabia programista? Pensje w IT kobiet i mężczyzn

PODZIEL SIĘ


Autor: jk/mat. pras.

11 mar 2016 8:17


Według popularnego przekonania zawód programisty jest zdominowany przez mężczyzn, a kobiety stanowią w nim zdecydowaną mniejszość i otrzymują niższe wynagrodzenia. Jak zarobki programistek wyglądały na tle wynagrodzeń ich kolegów po fachu oraz na tle przeciętnych wynagrodzeń wszystkich pracujących na tym stanowisku?

Według wyników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2015 przeprowadzonego przez Sedlak&Sedlak, przeciętne wynagrodzenie programistów ogółem (kobiet i mężczyzn) wyniosło 6 300 zł brutto miesięcznie. Kobiety – programistki zarabiały miesięcznie przeciętnie 5 748 zł, a mężczyźni – 6 400 zł brutto. Oznacza to, że luka płacowa na stanowisku programisty wyniosła w 2015 roku nieco ponad 10 proc.

{media;32421; ;http://pliki.pulshr.pl/i/03/24/21/032421.jpg;http://pliki.pulshr.pl/i/03/24/21/032421.jpg}

Zarobki na poszczególnych stanowiskach

Kobiety programistki specjalizujące się w językach C/C++ oraz PHP zarabiały więcej niż ich koledzy po fachu. W przypadku programistów specjalizujących się w pozostałych analizowanych językach programowania wyższe wynagrodzenia w 2015 roku otrzymywali mężczyźni.

Zarobki programistek w różnym wieku

W 2015 r. najwyższe wynagrodzenia otrzymywały programistki w wieku od 36 do 40 lat. Połowa z nich zarabiała przynajmniej 8 280 zł brutto miesięcznie. Była to kwota ponad dwukrotnie wyższa niż mediana wynagrodzeń najmłodszych programistek z przedziału wiekowego 18-25 lat.

Więksi płacili więcej

Także i w przypadku programistek potwierdza się zjawisko, że większe przedsiębiorstwa oferują wyższe zarobki. I tak: mediana wynagrodzeń programistek zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach wyniosła w 2015 roku 4 tys. zł brutto miesięcznie, ale już programistki zatrudnione w największych firmach (liczących ponad 1 tys. pracowników) przeciętnie zarabiały 6 500 zł brutto miesięcznie.

Zarobki w firmach zagranicznych i polskich

Programistki zatrudnione w firmach o przewadze kapitału polskiego zarabiały przeciętnie 5 tys. zł brutto miesięcznie. Natomiast ich koleżanki, które w ubiegłym roku pracowały w firmach o przewadze kapitału zagranicznego, przeciętnie zarabiały 6 800 zł brutto miesięcznie, a więc o 36 proc. więcej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ja 2017-02-15 00:30:49

Nie chodzi o płeć czy wiedzę (jeśli już jest w korpo programistką to raczej nie jest głupia...) raczej o np. bezpłatne dni urlopu na żądanie - kiedy dziecko choruje to w większości przypadków wolne bierze matka, nie ojciec czy różne choćby nadgodziny (mężczyzna spokojnie zostaje w pracy i ma więcej kasy,a kobieta odbiera dzieci, robi pranie i inne pierdoły w tym czasie). Nawet jeśli nie wchodzą w grę ludzie w związkach czy z dziećmi, to kobiety same częściej chorują, są mniej odporne na stres czy pomagają rodzicom. Po co wymyślać pobudki feministyczne czy jakieś dyskryminację jak to zwykłe życie.

Bron 2016-09-01 00:48:40

Gdyby można było płacić mniej za tą samą wykonaną pracę tylko dlatego, że pracownik jest kobietą, mielibyśmy w firmach zatrudnione same kobiety. Pozostawiam do przemyśleń autorowi tych głupich porównań i jego potencjalnym ofiarom.