×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ile zarabia prezydent? Wynagrodzenia posłów, ministrów i innych polityków

Zarobki polityków to temat, który zwłaszcza w ostatnim czasie nie schodzi z afiszów. Podwyżki, jakie przyznali sobie rządzący, były w ich opinii potrzebą urealnienia wynagrodzeń i wyrównania płac zgodnie ze wzrostem pensji w gospodarce. Zobaczcie, ile teraz zarabiają prezydent, ministrowie i posłowie.

Ile zarabia prezydent? Wynagrodzenia posłów, ministrów i innych polityków
Zarobki polskich polityków poszły ostatnio w górę (Fot. gabrielzajdel/Pixabay)
REKLAMA
 • Posłom i senatorom przysługuje uposażenie, dieta parlamentarna czy ryczałt na prowadzenie biura poselskiego. Wynagrodzenie posłów zaczyna się od prawie 13 tys. zł miesięcznie.
 • Po podwyżkach premier i marszałkowie zarabiają ponad 20 tys. zł miesięcznie.
 • Wynagrodzenie prezydenta wzrosło po sierpniowym rozporządzeniu. 

Ile zarabiają polscy politycy? Okazuje się, że niemało. Uposażenie poselskie wynosi 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat, czyli prawie 13 tys. zł miesięcznie. A to dopiero początek – posłowie otrzymują również dietę parlamentarną czy ryczałt za prowadzenie biura poselskiego. Zarobki prezydenta to ponad 25 tys. zł miesięcznie, a premiera – około 20 tys. zł.

Ile zarabia poseł

Podstawą wynagrodzenia posła i senatora jest uposażenie poselskie, czyli wynagrodzenie ze stosunku pracy zgodnie z ustawą o wykonywaniu tych mandatów. Jego wysokość wynosi 12 826,64 zł brutto, czyli odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Uposażenie może być wyższe, o ile poseł pełni określoną funkcję. Dodatek w wysokości 20 proc. przysługuje przewodniczącym komisji, 15 proc. uposażenia otrzymuje osoba pełniąca funkcję zastępcy przewodniczącego komisji, a 10 proc. – dostają przewodniczący stałych podkomisji.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora ci politycy otrzymują również dietę parlamentarną. To dodatkowe 4 008,33 zł brutto. Jest ona wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych "w granicach określonych w przepisach dla diet otrzymywanych z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich". Obecnie zwolniona z PIT jest kwota 3 000 zł.

O ile poseł złoży zawiadomienie do Kancelarii Sejmu, może utworzyć biuro poselskie. Ryczałt na jego prowadzenie wynosi 17 200 zł miesięcznie. Poseł z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności może wystąpić do Marszałka Sejmu z wnioskiem o podwyższenie tej kwoty, ale o nie więcej niż 50 proc. Posłowie mają obowiązek utworzenia jednego biura, mogą uruchomić również filie, ale nie wpływa to na kwotę ryczałtu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ile zarabia prezydent? Wynagrodzenia posłów, ministrów i innych polityków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jan bez ziemi 2021-12-16 18:34:43

  To i tak jest wszystko mało, byle umysłowa praca obecnie to 15k - 20k, chcemy wyników to trzeba płacić nie mówiąc o tym, że dla budżetu państwa te wszystkie pensje to tyle co nic. Bardzo dobrze że mieli podwyżki, najwyższa pora.

  • Jan z ziemią 2022-01-31 10:20:25

   Tiaaa

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA