Ile zarabia prezydent Polski?

Na konto prezydenta Polski co miesiąc wpływa ponad 12 tys. zł brutto. Jednak oprócz pensji zasadniczej głowa naszego państwa może liczyć na dodatki. Jakie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile zarabia prezydent Polski?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk/ mat. pras.

16 maj 2015 15:06


Zasady naliczania pensji dla głowy państwa określa ustawa z 31 lipca 1981 roku „O wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe”. Zgodnie z tym dokumentem obecny prezydent otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 12 365 zł brutto miesięcznie, dodatek funkcyjny – 5 299 zł oraz dodatek za wysługę lat. W sumie jest to 20 138 zł brutto.

Czytaj też: Komorowski, Merkel, Obama czy Putin. Kto zarabia najwięcej?

Ponadto prezydent ma do dyspozycji prywatne apartamenty w Belwederze, garnitury, kreacje dla Pierwszej Damy, limuzyny, prywatny samolot i helikopter.

Po zakończeniu kadencji, obecnie według ustawy o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP, byli przywódcy państwa pobierają po 6 183 zł brutto miesięcznie. Kwoty takie otrzymuje comiesięcznie Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. To stosunkowo niewielka kwota, zważywszy na to, że średnia płaca w gospodarce narodowej w 2014 roku wyniosła 3 783 zł brutto.

* Artykuł został opracowany przez Sedlak&Sedlak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.