PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ile Polak poświęci dla podwyżki [RAPORT]

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 13 lis 2019 12:00

Serwis pracuj.pl opublikował nowy raport. Wynika z niego, że podwyżki, premie i awanse to najlepsze formy docenienia pracy. Według badania, rozwój kariery i wzrost zarobków są ważne szczególnie dla osób z młodszych pokoleń.

Ile Polak poświęci dla podwyżki [RAPORT]
Adobe Stock
REKLAMA
  • Dla kariery młodzi pracownicy są nawet gotowi do zmiany specjalizacji. Z wiekiem skłonność do tego spada.
  • Niezależnie od wieku Polacy wyznaczają wyraźną granicę między życiem prywatnym, a zawodowym.
  • Poszczególne generacje wyraźnie różnią się pod względem reakcji na problemy z uzyskaniem wyższego wynagrodzenia.

Opublikowany nowy raport Pracuj.pl zatytułowany „Generacja dobrej kariery” ma pozwolić porównać między sobą postawy zawodowe różnych grup wiekowych pracujących. - Sprawdziliśmy, co najbardziej cenią sobie w pracy poszczególne pokolenia, co uważają za udaną karierę i rozwój zawodowy, czego oczekują od pracodawców oraz jak postrzegają obecne zmiany na rynku - pisze we wstępie do raportu Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl.

Oto najważniejsze dane, które wyłoniły się z badania: Tylko 14 proc. badanych jest gotowych poświęcić czas prywatny dla kariery. Najbardziej skłonni do nadgodzin i poświęceń są przedstawiciele generacji Z (wiek od 18 do 24 lat). Jeśli w pracy nie udaje się wywalczyć podwyżek lub gdy pracodawca ich zwyczajnie nie daje skłania to do zmiany pracy. 41 proc. pytanych w takiej sytuacji zacznie szukać innego zawodowego zajęcia. 6 na 10 z nich zmieni pracę lub specjalizację, jeśli nie otrzyma awansu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Od najmłodszych do najstarszych

Nie skupiajmy się jednak na najmłodszych lub na zdemotywowanych z powodów braku podwyżek. Na rynku pracy obecne są cztery pokolenia pracowników. obok wspomnianej generacja Z mocno dominuje na rynku pracy generacja Y (wiek od 25 do 39 lat). Stanowi ona blisko połowę Polaków aktywnych na rynku pracy. Dalej znajdziemy generacja X (od 40 do 55 lat) to pokolenie rozwijające kariery po 1989 r. Nie możemy też zapomnieć o najstarszych baby boomers (wiek od 56 lat i wyżej).

Czytaj też: Starsi i młodzi pod jednym dachem firmy

Jak pracownicy z tych czterech różnych pokoleń postrzegają kwestie kariery i awansów? Właśnie opublikowany raport także na te pytania szukał odpowiedzi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ile Polak poświęci dla podwyżki [RAPORT]

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA