PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ile kosztują księża? Polacy płacą coraz więcej na składki

 • Autor: PAP/AT
 • 12 lip 2017 8:05

Rosną wydatki na Fundusz Kościelny. Coraz więcej wydajemy na składki emerytalne i zdrowotne dla księży.

Ile kosztują księża? Polacy płacą coraz więcej na składki
Kwota na Fundusz Kościelny jest rekordowa (fot.pixabay.com)
REKLAMA

Co roku rosną wydatki na Fundusz Kościelny. Jednak pomysł jego likwidacji porzuciła nawet Platforma – pisze "Rzeczpospolita".

145,3 mln zł - to kwota, jaką w 2016 roku przeznaczono na Fundusz Kościelny. Taka liczba znalazła się w analizie NIK z wykonania budżetu państwa w części dotyczącej wyznań i mniejszości, do której dotarła "Rzeczpospolita".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Ksiądz ukradł pieniądze na aktywizację i szkolenia

Kwota jest rekordowa, bo do 2012 roku fundusz nie przekraczał 100 mln zł rocznie. Później zaczął szybko puchnąć. Przykładowo w 2013 roku państwo przeznaczyło na ten cel 118,2 mln zł, w kolejnych latach 133,1 mln i 128,1 mln. Oznacza to, że coraz więcej wydajemy na składki emerytalne i zdrowotne dla księży, bo głównie na ten cel idą pieniądze z Funduszu Kościelnego.

Obecnie - jak zwraca uwagę "Rz" - choć wysokość Funduszu szybko rośnie, w Sejmie raczej nie ma chętnych, by go zreformować.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (30)

Do artykułu: Ile kosztują księża? Polacy płacą coraz więcej na składki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • kruger 2017-07-19 14:06:16

  Tak wygląda Pana kościół,panie MarekGitarek. "Do molestowania seksualnego w chórze Domspatzen (Katedralne wróbelki) w Ratyzbonie dochodziło niemal przez 50 lat. Autor raportu współodpowiedzialnością za molestowanie obarcza brata emerytowanego papieża Benedykta XVI."

 • MarekGitarek 2017-07-15 03:25:46

  Wierzyć jest przyjemniej niż wypełniać pustkę po wierze mądrościami świata. Jak wielką mocą dysponują ludzie zaopatrzeni w wiarę!leż dzieł muzycznych ,ksiąg ,budowli,spotkań z tego powstaje! Jeśli nie ma autorytetu, do którego można przyrównać swoje zachowanie to nie ma jak żyć.Prawdą jest ,że do czynienia dobra nie potrzeba usprawiedliwienia ,jednak dobro wyklucza zło ,a złem jest wmawianie ,że coś w religii jest nie do zaakceptowania przez umysł, i z racji tego umysły "zainfekowanych" religią są na niewłaściwym torze funkcjonowania. Jeśli wszystko jest prawdziwe poza religią, to jak możliwe są zła czynione bez związku z nią?Akurat religia chrześcijańska jest gwarantem pokoju i miłości więc szukanie w niej zarzewia zła jest nietrafione. Wiara, w najbardziej dziwaczne nawet pomysły nie musi być tłumaczona na logiczność ,bo na tym ona polega ,że ryzykuje się bycie ocenianym przez pryzmat prawd trywialnych,a nigdy z prawd trywialnych nie da się wykoncypować prawd wiary. Wierzyć w krasnoludki i wierzyć w chadzanie po wodzie to po prostu wierzyć w coś co nie pasuje do logiki tego świata,ale wiara w logikę ,która odrzuca wszystko co się z nią kłóci jest wywyższeniem logiki ponad to czemu służy. Jeśli logika służy człowiekowi do separowania się od Boga to nie ma cudu nawet w tym, że cośkolwiek istnieje.A czyż obecność Jezusa nie jest cudem wśród c u d ó w? Czy cuda Jezusa na tle reszty cudów, są aż tak nie do przyjęcia prze logikę,żeby akurat te uważać za godne pogardy?

 • Marek 2017-07-14 22:51:30

  Samooszukiwanie się szamanów i kapłanów, podnosi jakość ich wystąpień i czyni bardziej przekonującym oszustwo praktykowane wobec wiernych.A z religią czy bez niej dobrzy ludzie zachowują się dobrze, a źli – źle; ale żeby dobry człowiek czynił zło – do tego potrzeba religii. Żyj sobie przyjemnie. Jeśli istnieją sprawiedliwi bogowie to nie będzie ich obchodziło jak pobożnym byleś.I będą cie witać na podstawie twoich zalet. Jeśli istnieją niesprawiedliwi bogowie to nie będziesz ich wyznawał. Jeśli nie ma bogów to kiedy odejdziesz ale żyłeś szlachetnie będziesz dalej żył w pamięci swoich bliskich.Nie mamy więc prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza. Dziękuję za utwierdzenie mnie w moich przekonaniach.Zaraz na pociąg i w góry,dwa tygodnie urlopu.:)

 • MarekGitarek 2017-07-14 12:09:36

  przyjedź do Nysy pod klasztor sióstr Elżbietanek i zobacz ile ludzi dostaje od nich codziennie posiłek.albo zaglądnij do Piekar Śl. za Bazylikę ile tam ludzie rzeczy potrzebnych innym oddają za darmo do ochronki.I nie czuję żadnej umysłowej niewoli, a tolerancja nie jest wartością większą od przyzwoitości.To nie księża są pedofilami, tylko niektórzy pedofile księżmi . Ateiści są dowodem na tolerancję .Nie ma na Was nagonki większej niż sami naganiacie na teistów.

 • Marek 2017-07-14 10:58:48

  Nie,nie wróciliśmy. Wspierasz nietolerancje, umysłową niewolę. A miliony dawaj lepiej na dzieci poszkodowane przez pedofilie wsród księży, na ofiary prześladowań religijnych.Panuje dziwny mit, że ateiści nie mają po co żyć. Jest przeciwnie. Nie mamy po co umierać… Mamy wszystko by żyć.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA