Ile chcę zarabiać, a ile mogę powiedzieć to dwie różne sprawy

„Jakie są Pani/ Pana oczekiwania finansowe?” – to według kandydatów, jedno z najważniejszych, ale i najtrudniejszych pytań zadawanych w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydaci obawiają się ujawnić poziom swoich oczekiwań finansowych, aby nie przekroczyć budżetu przewidzianego przez pracodawcę i w efekcie, nie zmniejszyć szans na otrzymanie oferty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile chcę zarabiać, a ile mogę powiedzieć to dwie różne sprawy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

26 lip 2013 15:40


Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy moje oczekiwania finansowe są wygórowane, czy też mieszczą się w średniej rynkowej?" należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Antal International przedstawia, jak sytuacja wygląda w przypadku osób starających się o pracę w księgowości.

Lokalizacja

Czynnikiem istotnie różnicującym poziom oferowanego wynagrodzenia jest województwo, z jakim kandydat wiąże zawodową przyszłość. Niezmiennie, najwyższy poziom wynagrodzeń utrzymuje się w Warszawie. Zagraniczni inwestorzy oraz firmy wchodzące na rynek Polski rozpoczynają najczęściej swoją działalność właśnie od stolicy.

Należy jednak pamiętać, że wysokość zarobków w Warszawie, nie jest reprezentatywna dla całego województwa mazowieckiego. Średnie wynagrodzenie młodszego księgowego w stolicy wynosi 4 200 zł brutto miesięcznie. Województwo łódzkie oraz świętokrzyskie oferują najniższe pensje. Młodszy księgowy może liczyć na ofertę płacową na poziomie 2 500 zł brutto miesięcznie.

Branża

Niemniej istotna od lokalizacji jest branża, do jakiej kandydat aplikuje. Wpływ na płace w danej branży ma z pewnością aktualna sytuacja gospodarcza, jednak niezmiennie na szczycie sektorów, które oferują najwyższy poziom wynagrodzeń plasuje się m.in. farmacja, IT, energetyka i branża paliwowa. Główna księgowa pracująca w międzynarodowej firmie farmaceutycznej może liczyć na pensję miesięczną w wysokości 17-21 tys. zł brutto.

Podobne wynagrodzenie w dziale księgowym można uzyskać w branży IT. Obecny stan gospodarki spowodował zmniejszenie tempa rozwoju sektora budowlanego, co w oczywisty sposób wpływa na obniżenie wysokości wynagrodzenia w tej branży. Główna księgowa odpowiadająca za księgowość firmy projektowo-budowlanej otrzymuje średnio 11 000-12 000 zł brutto miesięcznej pensji.

Doświadczenie oraz wiedza kandydata

Dokonując analizy powyższych czynników, należy w ramach podsumowania, odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie. Czy moja wiedza oraz doświadczenie jest konkurencyjne na rynku finansowo-księgowym? Dobry specjalista jest w stanie otrzymać wyższe wynagrodzenie, jeżeli wykaże przyszłemu pracodawcy szereg korzyści wynikających z jego zatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.