×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ile będą zarabiać kontrolerzy lotów?

PulsHR.pl udało się dotrzeć do pasków płacowych, zawierających średniomiesięczne wynagrodzenie dwóch wybranych kontrolerów lotów w latach 2019, 2020 i 2021. Wynika z nich, że przed wybuchem pandemii ich miesięczne pobory przekraczały 65 tysięcy złotych.

Ile będą zarabiać kontrolerzy lotów?
Wieża kontroli lotniska Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przy lotnisku Kraków-Balice (fot. PAP/Paweł Zechenter)
REKLAMA
  • 28 kwietnia Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego zakończyły trwające od kilku tygodni negocjacje.  
  • Zgodnie z zawartym porozumieniem siatka płac kontrolerów lotniczych powróci do stanu sprzed wybuchu pandemii.
  • Zarobki kontrolerów ruchu lotniczego uzależnione są od wielu czynników, w ty między innymi od doświadczenia i miejsca wykonywania pracy (ci pracujący na stołecznym lotnisku Chopina na Okęciu zarabiają więcej niż na lotniskach regionalnych).

Trwające od kilku tygodni negocjacje prowadzone między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu lotniczego, zakończyły się 28 kwietnia. 

- Udało się nam dojść do porozumienia. Przy czym musimy sobie zdawać sprawę, że to nie jest koniec wojny, to jest rozejm - wyjaśniał podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego wiceprzewodniczący ZZ KRL Andrzej Fenrych. 

Rozejm (potrwać ma do 10 lipca) dla kontrolerów ruchu lotniczego oznacza m.in. powrót do siatki płac stosowanej przed pandemią.

Przeczytaj: Branża lotnicza cieszy się z układu z PAŻP, ale straty i tak podlicza

Kwoty nieosiągalne dla większości 

O jakich kwotach mówimy? Dla wielu są to wynagrodzenia nieosiągalne. 

Zarobki kontrolerów ruchu lotniczego uzależnione są od wielu czynników, w tym między innymi od doświadczenia i miejsca wykonywania pracy (ci pracujący na stołecznym lotnisku zarabiają więcej niż na lotniskach regionalnych).

Naszej redakcji udało się dotrzeć do pasków zawierających średniomiesięczne wynagrodzenie w latach 2019, 2020 i 2021. Wynika z nich, że bez "narzutu pracodawcy" średniomiesięczne wynagrodzenie brutto (od którego należy odliczyć składki społeczno-zdrowotne płacone przez pracownika) wynagrodzenia naszych kontrolerów wynosiły:

- w 2019 roku odpowiednio 65 394 złotych i 76 075 złotych (w drugim przypadku wypłacono dodatkowo premię jubileuszową, co poskutkowało płacą w wysokości niemal 85 tys. zł),

- w 2020 roku wynagrodzenia były już niższe i wynosiły średnio 52 894 złotych i 74 960 złotych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ile będą zarabiać kontrolerzy lotów?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Dlaczego 2022-05-04 10:57:54

    nie ma ani słowa o tym, o co naprawdę chodzi kontrolerom lotów. Przecież od początku chodzi im o PROCEDURY i organizację pracy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA