• Mirosław Hermaszewski jest pierwszym i - jak dotąd - jedynym Polakiem, który odbył lot w kosmos.
• Jako były członek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego może utracić część przywilejów na mocy projektu "dezubekizacji".

Według projektu tzw. ustawy dezubekizacyjnej za służbę na rzecz totalitarnego państwa uznaje się służbę od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.
Na sejmowych stronach pojawił się także projekt zmieniający ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin
Zgodnie z nim, obniżenie emerytur i rent rodzinnych będzie dotyczyło ok. 12 tys. osób. Chodzi m.in. o żołnierzy służących w ramach Informacji Wojskowej, Wojskowej Służby Wewnętrznej, Zarządu II (wywiad wojskowy) Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a także o członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), czyli organu sprawującego władzę w Polsce w czasie stanu wojennego. Jednym z ostatnich, żyjących członków WRON jest gen. Mirosław Hermaszewski - podaje portal TVN24.
Czytaj też: Rząd obniża emerytury i renty byłym funkcjonariuszom SB
Jedyny polski kosmonauta odbył swój lot w 1976 r. w ramach radzieckiego programu Interkosmos razem z Białorusinem Piotrem Klimukiem na statku Sojuz 30. Został za to odznaczony „Złotą Gwiazdą” Bohatera Związku Radzieckiego, Orderem Lenina oraz Orderem Krzyża Grunwaldu I Klasy.
Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego powstała w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. i liczyła 22 członków. Według relacji Hermaszewskiego dla WP on sam o swoim członkostwie dowiedział się dopiero z telewizji - wpisano go bez jego wiedzy i zgody.
Teraz - zgodnie z wypowiedzią dla TVN24 - na rozwój sytuacji, zbierając na ewentualny zwrot za zużyte paliwo rakietowe.
Oprócz funkcjonariuszy SB, jednostek ministerstwa bezpieczeństwa publicznego i ministerstwa spraw wewnętrznych obniżenie emerytur i rent dotyczyć będzie także osób, które służyły w jednostkach MON. Informację o przebiegu służby funkcjonariuszy w okresie PRL sprawdzać ma Instytut Pamięci Narodowej.
Według szacunków MSWiA, obniżeniu ulegnie ponad 18 tys. emerytur policyjnych, ponad 4 tys. policyjnych rent inwalidzkich i ponad 9 tys. rent rodzinnych. Zmiany mają przynieść 546 mln zł oszczędności rocznie.


KOMENTARZE (0)