×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Henryk Nakonieczny: zamrożenie pensji w administracji prowadzi do napięć i coraz mniejszego zainteresowanie pracą

  • Autor: PAP/KDS
  • 8 paź 2017 8:45

- Mamy coraz większe obawy o jakość świadczonych usług, szczególnie jeśli chodzi o pomoc społeczną udzielaną przez ośrodki pomocy społecznej, czy wsparcie pracowników - tak decyzję o zamrożeniu wynagrodzeń w administracji publicznej i samorządowej komentuje Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Henryk Nakonieczny: zamrożenie pensji w administracji prowadzi do napięć i coraz mniejszego zainteresowanie pracą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Nakonieczny poproszony został o ocenę projektu przyszłorocznego budżetu, którego pierwsze czytanie ma się odbyć w Sejmie w najbliższy wtorek.

• Zwrócił uwagę, że tempo wzrostu wynagrodzenia minimalnego powinno być inne, niż zadecydował rząd. 

• Wskazuje też negatywne konsekwencje zamrożenia na kolejny rok wynagrodzeń w administracji publicznej i samorządowej. 

*****

- Zauważamy pozytywne zmiany, przede wszystkim jeśli chodzi o sytuację gospodarczą Polski. Widać to również w ocenach agencji ratingowych potwierdzających, że osiągamy coraz lepsze wskaźniki gospodarcze. Dotyczy to także przewidywanych wskaźników makroekonomicznych, przede wszystkim wzrostu PKB, jak również przyrostu inwestycji - powiedział związkowiec.

Zastrzegł jednak, że w jego ocenie zakładany przez rząd przyrost inwestycji jest niewystarczający, bowiem możliwy do osiągnięcia jest wyższy poziom.

- Zgłaszamy również szereg uwag, które dotyczą naszej oceny, co do możliwości wzrostu wynagrodzeń, szczególnie jeśli chodzi o państwową sferę budżetową oraz oczekiwany i potrzebny wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę - powiedział Nakonieczny.

Wyjaśnił, że związek uważa - i z taką propozycją wystąpił - że minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku powinno wzrosnąć o 8 pkt. proc., co dałoby kwotę 2160 zł. - Ostatecznie rząd przyjął propozycję minimalnej płacy w wysokości 2100 zł. To jest pewna różnica. W naszej ocenie konieczne jest utrzymanie zaproponowanego przez nas tempa wzrostu minimalnego wynagrodzenia, aby ostatecznie osiągnęło ono 50 proc. wynagrodzenia w gospodarce narodowej - powiedział Nakonieczny.

Henryk Nakonieczny (fot. solidarnosc.org.pl)
Henryk Nakonieczny (fot. solidarnosc.org.pl)

Zwrócił uwagę, że w Polsce podstawą wzrostu gospodarczego jest konsumpcja wewnętrzna, w tym przede wszystkim konsumpcja prywatna. - Przyjęty wzrost środków do dyspozycji gospodarstw domowych jest zbyt niski, aby utrzymywać zakładane tempo wzrostu konsumpcji. Stąd nasza ocena takiego, a nie innego koniecznego wzrostu płacy minimalnej oraz potrzeba wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej - wyjaśnił.

Nakonieczny przypomniał, że wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej pozostają zamrożone od ośmiu lat, poza nielicznymi wyjątkami kierowanymi na określone służby, czy grupy pracowników.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Henryk Nakonieczny: zamrożenie pensji w administracji prowadzi do napięć i coraz mniejszego zainteresowanie pracą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Beata 2017-10-09 10:21:52

    Podstawą wzrostu Polskiej gospodarki jest przede wszystkim eksport wynikający z różnicy kursu do euro a nie konsumpcja wewnętrzna.Urzędnicy nic nie wytwarzają,więc trzeba ich ograniczać. Postuluję, aby każda urzędniczka, która przekwalifikuje się na pielęgniarkę otrzymała 2000 zł.

  • JAN 2017-10-09 10:14:57

    W Administracji są przerosty zatrudnienia. Komputeryzacja powinna jeszcze bardziej zastąpić urzędników

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA