GUS, wynagrodzenia, rynek pracy: w lutym zatrudnienie wzrosło o 1,2 proc.

Najnowsze dane GUS wskazują, że wynagrodzenia w lutym wzrosły o 3,2 proc. r/r, a na rynku zaczynamy obserwować nowe miejsca pracy. To efekt zapowiadanych przez pracodawców podwyżek i nowych rekrutacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

GUS, wynagrodzenia, rynek pracy: w lutym zatrudnienie wzrosło o 1,2 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

17 mar 2015 16:51


Według najnowszych danych GUS, w lutym średnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5572,6 tys., a wynagrodzenie 3981,75 zł.

To nieznacznie mniej niż w styczniu 2015 (zatrudnienie 5572,7 tys. osób, wynagrodzenie 3942,78 zł), i jednocześnie więcej niż w lutym minionego roku (zatrudnienie 5508,2 tys. osób, wynagrodzenie 3856,56 zł). Zwiększenie zatrudnienia związane jest z zapowiadanym przez pracodawców tworzeniem nowych miejsc pracy w tym roku.

Czytaj też: Już niedługo na polskim rynku 100 tys. nowych miejsc pracy

- Z naszego najnowszego badania Barometr Rynku Pracy wynika, że 25 proc. firm planuje przeprowadzenie nowych rekrutacji, a co ósma przewiduje zwiększenie zatrudnienia. Już teraz widzimy, że za tymi deklaracjami idą czyny. To najlepszy dowód na to, że na rynku nadal mamy do czynienia z poprawą koniunktury, a przedsiębiorstwa przyjmują nowe zamówienia. Wraz z nadejściem wiosny i startem prac sezonowych ten trend zostanie podwójnie wzmocniony – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Poprawę obserwujemy również w kwestii wynagrodzeń. Obok ustawowego podniesienia płacy minimalnej od stycznia 2015 r., przyczyniły się do tego podwyżki pracodawców. W tegorocznym badaniu Work Service zadeklarowało je 14 proc. firm, co oznacza prawie trzykrotny wzrost w stosunku do minionego roku.

Jak prognozuje Tomasz Hanczarek, w kolejnych miesiącach pracodawcy będą bardziej skłonni do dawania podwyżek, żeby zatrzymać u siebie kluczowych pracowników.

– Pozytywne sygnały z rynku pracy są zauważane również wśród pracowników. W ciągu ostatnich trzech lat odsetek osób spodziewających się podwyżek od pracodawców wzrósł o 18 pp. i wynosi obecnie 56 proc.- dodaje szef Work Service.

- Zaczynamy również obserwować wyrównanie oczekiwań płacowych wśród Polaków. W tegorocznej edycji badania po raz pierwszy podział geograficzny na wschód i zachód naszego kraju nie był istotny statystycznie. To pokazuje, że nawet w regionach, w których trudniej o zatrudnienie, oczekiwania płacowe są wyższe niż w ostatnich latach – podkreśla.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jaro 2015-03-18 10:33:05

A ILU POLAKÓW WYJECHAŁO PYTAM ? CI CO WYJECHALI + CI CO POZOSTALI BEZ PRAY = BEZROBOCIE PIAROWCY Z PO/PSL !