×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

GUS: Przeciętne wynagrodzenie w marcu wyniosło 4351,45 zł

  • Justyna Koc
    jk
  • 18 kwi 2016 15:34

• Przeciętne wynagrodzenie brutto w marcu wyniosło 4351,45 zł - podał GUS.
• Zdaniem Piotra Roguckiego z Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych nie ma przesłanek ku temu, aby sądzić, że w najbliższych miesiącach trend się odwróci.

GUS:  Przeciętne wynagrodzenie w marcu wyniosło 4351,45 zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zgodnie z danymi GUS, przeciętne wynagrodzenie brutto w marcu wyniosło 4351,45 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,3 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca o 5,2 proc.

- O ile w lutym, przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w ujęciu rocznym o 0,9 proc., to w marcu już o 5,2 proc. Podobnie, trzykrotnie przyspieszyła w stosunku do lutego miesięczna dynamika w obszarze zatrudnienia. Nie ma przesłanek ku temu, aby sądzić, że w najbliższych miesiącach trend się odwróci - mówi Piotr Rogowiecki, dyrektor biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych.

- W wielu branżach już od jakiegoś czasu istnieją trudności w „zdobyciu” odpowiednich pracowników. Ten stan rzeczy będzie się pogłębiał i wchodził w kolejne obszary gospodarki. Pracodawcy, chcąc zrealizować rosnący portfel zamówień, będą podnosić płace obecnym pracownikom, aby ich zatrzymać oraz płacić lepiej niż konkurencja, aby zdobyć nowe kadry - dodaje Rogowiecki.

Potwierdza to fakt, że w I kwartale 2016 r. Polska odnotowała największą w Europie 25-proc. rotację na rynku pracy – wynika z badania „Monitor Rynku Pracy" firmy Randstad. Pracownicy czują się bezpiecznie, są świadomi swojej wartości i pozycji negocjacyjnej względem pracodawców.

Zatrudnienie w marcu

GUS poinformował również o tym, że w przedsiębiorstwach w marcu było zatrudnionych 5 mln 726 tys. 700 osób, czyli zatrudnienie wzrosło w ujęciu rocznym o 2,7 proc. a w stosunku do lutego o 0,3 proc.

- Dzisiejsze dane, kolejne po informacjach resortu pracy dotyczących poziomu bezrobocia w marcu, potwierdzają to, że rynek pracy w coraz większym stopniu staje się rynkiem pracownika. Dynamiczny wzrost wynagrodzeń i poczucie stabilizacji będą skłaniały pracowników do wydawania pieniędzy, co wspomoże konsumpcję – ocenia dyrektor biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GUS: Przeciętne wynagrodzenie w marcu wyniosło 4351,45 zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA