PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

GUS: Poziom wynagrodzeń w 2016 r. Jak wzrosły płace w poszczególnych branżach i regionach?

Gastronomia i hotelarstwo to branże, które pod względem wzrostu zarobków prezentowały się najlepiej w ubiegłym roku. Najgorzej w zestawieniu Głównego Urzędu Statystycznego wypada górnictwo. Tam średni poziom pensji spada. Jak to wygląda w innych branżach i w regionach?

  • Autor: AW
  • 9 maj 2017 10:10
GUS: Poziom wynagrodzeń  w 2016 r. Jak wzrosły płace w poszczególnych branżach i regionach?
Administracja publiczna znalazła się wśród branż o największym wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (fot. Pixabay)
REKLAMA

• GUS opublikował dane dotyczące zatrudnienia i poziomu wynagrodzeń w 2016 r.

• Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2016 r. ukształtowało się na poziomie 4047,21 zł, tj. o 3,6 proc. wyższym niż przed rokiem. Sektor publiczny odnotował wyższe średnie pensje niż prywatny o ponad 700 zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Administracja publiczna znalazła się wśród branż o największym wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Edukacja zaś to sekcja o jednym z najniższych wzrostów pensji.

• W podziale na województwa największy skok w wynagrodzeniach odnotowano w woj. lubuskim, a najmniejszy w świętokrzyskim.

Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2016 r. ukształtowało się na poziomie 4047,21 zł, tj. o 3,6 proc. wyższym niż przed rokiem.

Wynagrodzenia w poszczególnych branżach

W sektorze publicznym wyniosło 4610,61 zł (wzrost o 2,8 proc.), a w sektorze prywatnym 3905,70 zł (wzrost odpowiednio o 4,3 proc.). Siła nabywcza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2016 r. była o 4,2 proc. większa niż w 2015 r.  W porównaniu z rokiem poprzednim wzrost przeciętnego wynagrodzenia odnotowano we wszystkich sekcjach z wyjątkiem sekcji górnictwo i wydobywanie, w której zanotowano spadek o 2,5 proc.

Sekcje o największym wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia to: zakwaterowanie i gastronomia (o 6,8 proc.), administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne (o 5,6 proc.), handel; naprawa pojazdów samochodowych (o 5,3 proc.), opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz informacja i komunikacja (o 4,9 proc.), obsługa rynku nieruchomości (o 4,8 proc.), wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 4,5 proc.), przetwórstwo przemysłowe i budownictwo (po 4,3 proc.).

Najniższy wzrost wynagrodzeń odnotowano w sekcji: edukacja (o 0,9 proc.), rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybołówstwo (o 1,4 proc.) działalność finansowa i ubezpieczeniowa (o 2,5 proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GUS: Poziom wynagrodzeń w 2016 r. Jak wzrosły płace w poszczególnych branżach i regionach?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA