×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Grzegorz Tobiszowski: Rekompensaty za utracony deputat węglowy są przygotowywane do wypłaty

 • Autor: PAP/JS
 • 7 gru 2017 17:23

10-tysięczne rekompensaty dla górniczych emerytów i rencistów za utracone prawo do bezpłatnego węgla są obecnie "uruchamiane i przygotowywane do wypłaty" - poinformował w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Grzegorz Tobiszowski: Rekompensaty za utracony deputat węglowy są przygotowywane do wypłaty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Ustawowy termin składania wniosków o rekompensatę minął 18 listopada.

• Najwięcej wniosków przyjęła Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

• Wiceminister nie podał, kiedy dokładnie pieniądze zostaną wypłacone. Zgodnie z zapowiedziami, ma to nastąpić przed końcem 2017 roku.

Wiceszef resortu energii powtórzył wcześniejsze zapewnienia, że w czerwcu przyszłego roku górnicze spółki przeanalizują możliwość rekompensat także dla ok. 12-tysięcznej grupy emerytów górniczych, którzy nie otrzymają rekompensat z tytuły przyjętej w październiku br. ustawy, ponieważ przechodzili na emeryturę już bez prawa do deputatu węglowego.

Tobiszowski odpowiadał w Sejmie na pytanie posłów Platformy Obywatelskiej: Krzysztofa Gadowskiego, Pawła Bańkowskiego, Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej i Marty Golbik. Jak mówił, resort energii skutecznie wdraża Ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, na mocy której - według wcześniejszych szacunków - ok. 235 tys. osób jeszcze tym roku ma otrzymać po 10 tys. zł netto rekompensaty za utracony deputat.

"Udało nam się bardzo skutecznie wdrożyć (ustawę - red.), przyjęliśmy bowiem ponad 240 tys. wniosków (o rekompensatę), które obecnie są już uruchamiane i przygotowywane do wypłaty" - powiedział Tobiszowski.

Liczba przyjętych wniosków jest nieco wyższa od szacowanej w uzasadnieniu do ustawy na ponad 235 tys. osób liczby uprawnionych do tego świadczenia. Wszystkie wnioski podlegają weryfikacji pod kątem uprawnień danej osoby do rekompensaty. Wiceminister nie podał, kiedy dokładnie pieniądze zostaną wypłacone. Zgodnie z zapowiedziami, ma to nastąpić przed końcem 2017 roku.

Tobiszowski przypomniał, że ok. 12 tys. emerytów z Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Spółki Restrukturyzacji Kopalń, nie zostało objętych ustawową rekompensatą, ponieważ osoby te "nie nabyły nigdy uprawnienia do deputatu" - gdy przechodziły na emeryturę, układ zbiorowy pracy był już skutecznie wypowiedziany w części dotyczącej deputatu emeryckiego. W połowie przyszłego roku planowana jest analiza, czy osoby te mogłyby otrzymać rekompensaty ze środków spółek węglowych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Grzegorz Tobiszowski: Rekompensaty za utracony deputat węglowy są przygotowywane do wypłaty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • abc,były górnik 2017-12-11 18:19:26

  Gówno dostaniemy nie pieniądze to był pic na wode.

 • Maniek 2017-12-11 10:07:33

  Tragedia podpis prezydenta 15 listopada a oni nadal pieniedzy do spolek nie dali. A jest 11 grudzien. Duzo emerytow czeka na te pieniadze. Kto nad tym czuwa. To ludzie starsi chorzy ... Tragedia ile to mozna trwac.

 • Górnik 2017-12-10 15:55:37

  Ciule złodziejskie z rządu oddawajcie Wągiel i 10 000 zł za oszustwo braci górniczej !!!

 • kris4464 2017-12-09 20:58:20

  Z tego co wiym nikt niy dostoł ani grosza na dziś zaś nos gorole za ciula robiom

 • bert53 2017-12-09 14:53:54

  czekajom aż poumiyromy bydom mieli za co bawić sie na drugo Barborka. Przed Barborkom wyngiel kosztowołsrednio 900 złotkow na składze a teroski już 1100 po świyntach zaś sztajgnie do gory.Te 10000 za miesionc bydom prawi ło poł mnij werte

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA