PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Groźne zamrożenie płac w Muzeum Auschwitz

  • Autor: PAP
  • 10 maj 2013 15:03

Zamrożenie płac w Muzeum Auschwitz, a tym samym brak możliwości inwestowania w ludzi, jest groźne dla placówki i stanowi najpoważniejszy hamulec w edukacji o Zagładzie – powiedział dyrektor Muzeum Piotr M.A. Cywiński na posiedzeniu rady tej placówki.

Groźne zamrożenie płac w Muzeum Auschwitz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Rada obradowała w czwartek w Oświęcimiu. Zamrożenie funduszu płac było jednym z głównych tematów.

"Sytuacja dochodzi do całkowitej skrajności. Ustawowe zamrożenie funduszu płac powoduje, że choć instytucja wypracowuje pieniądze, to nie może ich wypłacić pracownikom. (...) Mogłaby wypracowywać jeszcze więcej (...), ale to wymaga zwiększenia zatrudnienia. Prowadzone na skalę międzynarodową programy już dziś są zagrożone. To, że nie możemy inwestować w ludzi, jest rzeczą niezrozumiałą i groźną. Nie wyobrażam sobie, żeby w przyszłym roku taka sytuacja się utrzymała. Stanowi to aktualnie najpoważniejszy hamulec w edukacji o Zagładzie i w perspektywach rozwoju instytucji" - powiedział dyrektor.

Jak podkreślił Cywiński, placówka nie domaga się dodatkowych pieniędzy z budżetu. Sama może je wypracować. "Potrzeba nam tylko deregulacji szkodliwych zapisów ustawowych. Dziś dochodzi do sytuacji, w której odmawiam poważnym sponsorom, gdyż nie mogę nawet za ich własne pieniądze zatrudnić specjalistów dla realizacji zadań, które oni finansują" - mówił.

Cywiński dodał, że brak podwyżek w ostatnich latach w połączeniu z inflacją i znacznym wzrostem średniej płacy krajowej doprowadził do realnego spadku poziomu wynagrodzeń w placówce. Dzieje się tak pomimo iż budżet Muzeum w ostatnich kilku latach wzrósł dwukrotnie. Podobnie zwiększyły się dochody wygospodarowane przez placówkę samodzielnie.

Jak poinformował rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel, Rada podzieliła opinię dyrektora, że zamrożenie funduszu płac paraliżuje działania instytucji i jest zagrożeniem dla jej rozwoju.

Rada podczas czwartkowego posiedzenia wysłuchała także sprawozdania rocznego z działalności Muzeum. Dyrektor mówił m.in. o rekordowej frekwencji.

Rocznie do Miejsca Pamięci przyjeżdża ponad 1,4 mln osób. Zwrócił zarazem uwagę na spadek liczby polskich grup szkolnych, który nastąpił w zeszłym roku, co ma związek ze zmianami podstawy programowej w szkołach.

Mowa była również o prowadzonych pracach konserwatorskich na terenie Miejsca Pamięci, a także działaniach służących jak najlepszemu zachowaniu przedmiotów i dokumentów zgromadzonych w zbiorach i archiwum.

Członkowie Rady zapoznali się ze stanem realizacji największych projektów: budowy nowego centrum obsługi odwiedzających, adaptacji tzw. Starego Teatru na siedzibę Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, a także tworzeniem nowej wystawy głównej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Groźne zamrożenie płac w Muzeum Auschwitz

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA