Gronkiewicz-Waltz, Majchrowski i Adamowicz to najbogatsi wśród prezydentów miast

Średni majątek prezydentów to aż 1 mln 735 tysięcy złotych. Rekordzista może się pochwalić dobytkiem, którego wartość przekracza 6 milionów złotych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gronkiewicz-Waltz, Majchrowski i Adamowicz to najbogatsi wśród prezydentów miast

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

22 sie 2014 12:59


Domy, mieszkania, domki letniskowe, akcje i... łódź Sasanka. Dzięki oświadczeniom majątkowym wiemy, co posiadają prezydenci miast wojewódzkich i skąd mają na to wszystko pieniądze. Średni majątek prezydentów to aż 1 mln 735 tysięcy złotych. Rekordzista może się pochwalić dobytkiem, którego wartość przekracza 6 milionów złotych.

Czytaj też: Bardziej opłaca się być prezesem spółki komunalnej niż prezydentem miasta

Money.pl przeanalizował oświadczenia 18 włodarzy miast i wyłonił najbogatszą trójkę. Okazuje się, że mają całkiem spore dochody osiągane poza pracą w ratuszach.

Najbogatszych Money.pl wyłonił na podstawie oszczędności ulokowanych w gotówce, funduszach inwestycyjnych, akcjach oraz nieruchomościach wpisanych do oświadczeń majątkowych.

Czytaj też: Prezydenci miast dorabiają na boku. Ile wyciągają?

Średnia pensja prezydenta miasta oscyluje w granicach 150 tysięcy złotych rocznie, czyli niewiele ponad 12 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Wynagrodzenie prezydentów jest niezależne od wielkości miasta, ale określone w rządowej ustawie budżetowej. Podobne zasady stosuje się również przy ustalaniu wynagradzania marszałków, wicemarszałków, starostów, burmistrzów i wójtów.

W ubiegłym roku wynagrodzenie nie mogło przekroczyć 12 tys. 365 złotych brutto miesięcznie razem z dodatkami funkcyjnym i specjalnym. Nie wlicza się w to tylko dodatkowego wynagrodzenia rocznego oraz jubileuszowych nagród. Dlatego często roczne wynagrodzenie prezydentów wskazane w oświadczeniach majątkowych przekracza 12-krotność kwoty bazowej dla prezydentów.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.