PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Górnicy chcą kolejnej, 25-procentowej podwyżki pensji

  • Autor: PAP/JP
  • 3 sty 2023 16:01

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) w trybie sporu zbiorowego wystąpili we wtorek do zarządu firmy o 25-procentową podwyżkę wynagrodzeń. Zwrócili się też do rady nadzorczej o negatywnie zaopiniowanie planu techniczno-ekonomicznego spółki, który - według związków - zakłada zamrożenie płac.

Górnicy chcą kolejnej, 25-procentowej podwyżki pensji
Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej wystąpili o 25-procentową podwyżkę wynagrodzeń (fot. mat. pras. JSW)
REKLAMA
  • Pod pismami w tej sprawie podpisali się szefowie działających w JSW reprezentatywnych organizacji związkowych: Solidarności, Federacji Związku Zawodowego Górników oraz związku Kadra. Przedstawiciele zarządu JSW nie skomentowali wystąpienia związkowców.
  • Według informacji związków w planie techniczno-ekonomicznym JSW na 2023 rok zarząd spółki zaplanował realny wzrost kosztów energii, inwestycji czy usług, nie przewidział jednak wzrostu wynagrodzeń ok. 22-tysięcznej załogi JSW.
  • Przedstawiciele strony społecznej chcą, by 25-procentowa podwyżka wynagrodzeń obowiązywała od 1 stycznia 2023 r. poprzez wprowadzenie nowych tabel stawek płac zasadniczych.

"Rada Nadzorcza powinna negatywnie zaopiniować plan techniczno-ekonomiczny na 2023 rok. Na lekceważenie problemu płac w JSW, w dobie inflacji, przy jednoczesnych ogromnych zyskach spółki, nie może być naszej zgody. Podwyżki wynagrodzenia nie są naszą fanaberią, ale koniecznością w dzisiejszych trudnych czasach" - napisali związkowcy w portalu społecznościowym.

Czytaj też: Duże zmiany w umowach o pracę. Wkrótce nowe przepisy, które sporo namieszają

"Na zamrożenie kosztów pracy przez Zarząd JSW SA nie będzie naszej zgody, a odpowiedzią będzie wszczęcie procedury sporu zbiorowego, z groźbą strajku włącznie" - deklarują związki, które dały zarządowi spółki trzy dni na spełnienie sformułowanego w piśmie postulatu.

Przedstawiciele strony społecznej chcą, by 25-procentowa podwyżka wynagrodzeń obowiązywała od 1 stycznia 2023 r. poprzez wprowadzenie nowych tabel stawek płac zasadniczych.

Albo podwyżka dla górników, albo spór zbiorowy

"Brak spełnienia żądania oznacza wszczęcie sporu zbiorowego z pracodawcą i upoważnia stronę społeczną do podjęcia wszelkich kroków, przewidzianych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, do strajku włącznie" - czytamy we wtorkowym piśmie do zarządu JSW.

Czytaj też: Koniec dobrego. Bezrobocie już wkrótce pójdzie w górę

Związki poprosiły też radę nadzorczą firmy o wnikliwą analizę przygotowanego przez zarząd planu techniczno-ekonomicznego firmy, szczególnie w zakresie kosztów pracy w 2023 roku, a także o negatywne zaopiniowanie tego planu. Ostrzegli, że brak podwyżek doprowadzi do konfliktu w spółce.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Górnicy chcą kolejnej, 25-procentowej podwyżki pensji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Piotr 2023-01-10 09:54:19

    Jaka podwyżka, skoro wydobycie węgla jest dotowane, rocznie prawie 3 milirady złotych idzie na wsparcie tego sektora. Mamy kapitalizm i jak zakład pracy nie przynosi zysków to się go likwiduje. A na strajki jest zawsze metoda ... przykład dała już nie żyjąca Premier UK Pani Thatcher która dała sobie radę z górnikami pozamykała kopalnie i tyle. Rozgonić to towarzystwo na 4 strony świata, pozamykać kopalnie, dać odprawy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA