Przeciętne wynagrodzenie w trzech spółkach węglowych objętych system publicznego wsparcia wzrośnie w tym roku o 15,4 proc., czyli 1 proc. powyżej wskaźnika średniorocznej inflacji – wynika z porozumień zawartych w Polskiej Grupie Górniczej, Węglokoksie Kraj i Tauronie Wydobycie.

- PGG, Węglokoks Kraj i Tauron Wydobycie objęte są podpisaną w maju 2021 r. umową społeczną dotyczącą transformacji górnictwa. Aneks do tej umowy gwarantuje ich pracownikom wzrost płac o 1 punkt procentowy powyżej wskaźnika inflacji.
- W środowych porozumieniach potwierdzono ten mechanizm oraz uzgodniono ogólne zasady naliczania podwyżek.
- Po podwyżkach średnie wynagrodzenie w trzech górniczych spółkach ma wynieść 12 107 zł brutto wobec kwoty bazowej za zeszły rok na poziomie 10 492 zł.
"To, że wskaźnik wyniesie 15,4 proc., wynika z ustaleń zawartych w umowie społecznej. Zapisano w niej wzrost coroczny płac o jeden punkt procentowy powyżej inflacji. Średnioroczny wskaźnik inflacji podany przez GUS wyniósł 14,4 proc. Rachunek jest prosty" - wyjaśniał po środowych rozmowach w PGG szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek.
"Żeby nie było rozbieżności pomiędzy poszczególnymi spółkami, ustalono, że zsumowane zostaną ubiegłoroczne zrealizowane fundusze wynagrodzeń we wszystkich trzech spółkach objętych umową społeczną i od tej sumy naliczony będzie wzrost funduszu w 2023 roku o 15,4 proc." - dodał przewodniczący.
Średnia pensja górnika wzrośnie po podwyżce do ponad 12 tys. zł

Słowa kluczowe
- Polska Grupa Górnicza
- PGG
- Węglokoks Kraj
- Tauron Wydobycie
- Bogusław Hutek
- górnicy
- związki zawodowe
- górnictwo
- kopalnie
- podwyżki
- pensje
- płace
- zarobki
- wynagrodzenia
KOMENTARZE (0)