PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Gertruda Uścińska: Pieniądze z FUS są publiczne, a z PPK prywatne

  • Autor: PAP/AT
  • 21 lis 2019 18:54

Środki gromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych są środkami prywatnymi, zaś pieniądze w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i systemie emerytur publicznych mają charakter publiczny - zaznaczyła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Gertruda Uścińska: Pieniądze z FUS są publiczne, a z PPK prywatne
Adobe Stock
REKLAMA
  • Prezes ZUS oceniła, że propozycja premiera, aby w Konstytucji zagwarantować środki obywateli zgromadzone w PPK i IKE, wymaga rozważenia i dyskusji.
  • Uścińska przypomniała, że obecnie prawo jasno określa charakter środków gromadzonych w PPK - jako środków prywatnych, także bez dodatkowej ochrony konstytucyjnej.
  • Natomiast, jeżeli mówimy o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i systemie emerytur publicznych to jest przesądzone, że to są środki publiczne. Tak zostały zakwalifikowane również przez Trybunał Konstytucyjny - przypomniała.

Jej zdaniem złożona expose propozycja premiera Mateusza Morawieckiego, aby w Konstytucji zagwarantować środki obywateli zgromadzone w PPK i IKE (indywidualne konta emerytalne), wymaga rozważenia i dyskusji.

"Nad każdą z takich propozycji trzeba rozmawiać, dyskutować, ustalać, czy te zapisy, które w tej chwili są w Konstytucji, są wystarczające" - powiedziała dziennikarzom prezes w kuluarach katowickiej konferencji naukowej poświęconej m.in. prewencji dotyczącej wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prof. Uścińska przypomniała, że obecnie prawo jasno określa charakter środków gromadzonych w PPK - jako środków prywatnych, także bez dodatkowej ochrony konstytucyjnej.

"Na pewno one są środkami prywatnymi, ponieważ mają inny (wobec środków w publicznym systemie emerytalnym - red.) charakter jeżeli chodzi o tworzenie funduszu zasilania. Natomiast zawsze trzeba się zastanowić, czy to wymaga również dekretacji konstytucyjnej. To wymaga przeanalizowania w różnych aspektach, też gwarancji prawa do prywatności tych środków finansowych. To ciekawe wyzwanie" - skomentowała prezes ZUS.

Czytaj też: Migracja, rynek pracy i płace w expose Mateusza Morawieckiego

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Gertruda Uścińska: Pieniądze z FUS są publiczne, a z PPK prywatne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • oranga 2019-11-30 16:18:47

    ppk pod każdym względem według mnie są dużo bardziej korzystniejsze. W końcu też po coś ten program powstał, żeby można było odkładać na uczciwych i jasnych zasadach

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA